Karel Hvížďala: Indiánský náčelník Okima alias Miloslav Stingl

21. květen 2020

„Místo hraní kuliček jsem odmalička studoval zeměpis,“ řekl mi cestovatel a spisovatel Miloslav Stingl, když jsem s ním před lety mluvil.

Začal tím, že si už jako osmiletý chlapec sám kreslil atlas a v něm si vyznačil cestu kolem světa, kterou chtěl uskutečnit. Po více než 25 letech se mu podařilo ji absolvovat. Navíc za vlastní peníze.

Čtěte také

Vydělal si na ni psaním knih, které mu zprvu vycházely víc v zahraničí než doma. S ministerstvem financí se domluvil, že mu místo tehdejších tuzexových bonů, zvláštního platidla, se kterým se dalo nakupovat ve speciálních obchodech západní zboží, na konto ukládali část jeho vydělaných peněz v dolarech a z nich si financoval sám všech 14 cest kolem světa.

Ve třetí třídě si založil Knihovnu Miloslava Stingla, jak honosně dětským písmem označil tehdy všechny knihy, které do ní zařadil a vlastnil je dodnes. Když na knihovnu nedávno narazil, byl sám překvapen, že obsahuje řadu nejen běžných cestopisů, ale i skutečně odborných etnografických knih.

Slavný francouzský spisovatel Saint-Exupéry napsal: Přicházím ze svého dětství. „Jak vidíte, to platí i o mně. Na indiánskou stezku jsem se vydal velmi brzy,“ řekl mi Miloslav Stingl. A pokračoval: „První cestopis mi dala maminka k Vánocům, ale dnes se domnívám, že s tímto zájmem jsem se už narodil.“

Nade všechny národy je lidství

Druhý zájem, který pana Stingla doprovází celý život, je literatura. Vyprávěl: „Už jako osmiletý jsem psal básničky, v 10 jsem začal publikovat a ve 13 rozhlas odvysílal mou první hru. Vyprávěcí dar jsem nejspíš podědil po mamince. Až do maturity, kterou jsem dělal v Karlových Varech, kam jsme se přestěhovali z Bíliny, byl ve mně ‚dvou lásek spor‘. Chtěl jsem psát i cestovat. Nakonec se mi podařilo obě lásky spojit.“

Čtěte také

Do maturity malý cestovatel jako autodidakt už ovládal 10 jazyků, později vystudoval práva a etnografii. Na budoucí dráhu byl mimořádně dobře vybaven. Hovořil 17 jazyky.

Od mládí miloval indiány, za nimi také jezdil, a dokonce ho kmen Kikapů jmenoval svým náčelníkem: odtud pramení i jeho jméno Okima. O indiánech napsal: „Pro mě je svoboda hodnota nejvyšší, dokonce vyšší než zdraví. Zdraví je nám do velké míry dáno geneticky, o svobodu musím neustále bojovat, za ní je vždy moje úsilí,“ dodával pan Stingl, který si ji skutečně celý život užíval dost a dost a přitom nikdy nebyl členem komunistické strany, ani nepodepsal spolupráci s StB.

Celkem 21 let trávil svobodným putováním po naší planetě a o svých cestách vydal 42 knih, které vyšly ve 240 vydáních v nákladu 17 milionů výtisků. Poslední jeho kniha Bibliografie cestovatelské legendy vyšla v roce 2016, kterou s autorem připravil Adam Chroust.

Karel Hvížďala

Od roku 1962 do začátku 70. let byl Miloslav Stingl zaměstnancem Akademie věd a od té doby byl až do 11. května 2020, kdy zemřel, na volné noze. Za život, zemřel v 89 letech, navštívil 150 zemí. Jeho životní krédo znělo: Maluna o na aupani a pau o ke ola o ke kanaka. Nade všechny národy je lidství. Přijal ho od Polynésanů.

Autor je publicista

Spustit audio