Julie Hrstková: Vládní sliby nejsou jen chyby, ale naprostý průšvih

22. květen 2023

Návrh zákona o přeměnách obchodních společností je obecnou úpravou. Není zacílen na konkrétní firmu, vztahuje se na všechny obchodní společnosti, řekl premiér Petr Fiala k návrhu vlády, podle kterého by místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů mělo nově pro rozdělení firem stačit 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě.

Pro její usnášeníschopnost by navíc stačilo jen zastoupení dvou třetin základního kapitálu. Podle Fialy jde jen o převzetí legislativy, kterou nařídil Brusel. Nutno dodat, že minoritní akcionáři energetického gigantu mají jiný názor. A tvrdí, že jde o přípravu na krádež za bílého dne.

Čtěte také

Snaha ovládnout ČEZ a rozdělit jej na dvě firmy – státní a polostátní – není prvním pokusem. Poprvé se o to snažila vláda Bohuslava Sobotky v roce 2017, podruhé s tím přišel premiér Andrej Babiš o rok později.

Sám premiér Fiala v minulosti několikrát uvedl, že by vláda měla zajistit energetickou bezpečnost a ovládnutí dosud polostátní energetiky by k tomu mělo napomoci. Cílem je dostat pod kontrolu výrobu energie, tedy síť elektráren.

Nikdy nesmíte věřit tomu, co slibujeme

Čtěte také

Za někdejší snahou o ovládnutí ČEZu byla výstavba nových jaderných elektráren, která je natolik drahá a má extrémně dlouhou návratnost, že by nikdy neprošla schválením soukromých akcionářů. Nyní je novým důvodem válka na Ukrajině a snaha mít pod kontrolou výrobu elektřiny.

Oba tyto důvody jsou legitimní i pochopitelné. V praxi by měl stát od minoritních akcionářů vykoupit jejich akciové podíly za cenu, kterou jsou ochotni akceptovat. Jenže to se v minulosti a současnosti ukázalo jako extrémně nákladné. V současné situaci, kdy se rozpočtové schodky pohybují v řádech mnoha set miliard korun, i nemožné.

Drobní akcionáři firmy ČEZ poukazují na to, že zavedená daň z nadměrných zisků, kterou měly platit všechny energetické firmy a banky, v podstatě dopadla pouze na ČEZ. A teď se bojí, že pokud nový zákon projde, přijdou o svoji investici, protože je stát, který má 70 procent firmy, na valné hromadě jednoduše převálcuje.

Čtěte také

Současně upozorňují, že „zlý Brusel“ po nás nic takového nechce a jde jen o záminku, aby stát mohl získat to, co chce, a nemusel za to platit víc, než chce. Původní návrh ze začátku letošního roku, který rozcupovala legislativní rada vlády, byl přitom mírnější. Výsledkem změny k lepšímu je horší návrh a vyhazov člověka, který na vládní paskvil upozornil.

Samotný ČEZ pak má návrh na rozdělení firmy připravený mnoho let a jen čeká na to, až jej bude moci realizovat. V podstatě nejde o otázku jestli, ale kdy a za jakých podmínek.

Julie Hrstková, komentátorka Hospodářských novin

Investoři, kteří spoléhají na akcie na pražské burze coby na zabezpečení na stáří, dostali mnohokrát za vyučenou, že tudy cesta nevede a že pokud chce člověk vydělat na akciích, měl by se těm českým zdaleka vyhnout. ČEZ byl a je brán jako jeden z mála titulů, který dává smysl.

Pokud vláda skutečně prosadí svůj návrh, vyšle jednoznačné poselství: nikdy nesmíte věřit tomu, co slibujeme. Jestliže na makroúrovni to byl slib o nezvyšování daní, teď jde nejen o pověst beztak slabého kapitálového trhu, ale vlastně o celou penzijní reformu.

Autorka je komentátorka Hospodářských novin

Spustit audio