Jan Fingerland: Končí kurdská válka v Turecku. Nebo možná ne

18. květen 2025

Oznámení o ukončení konfliktu je vždy zpráva, která přináší naději. Naposledy se tak stalo v Turecku, kde Kurdská strana pracujících rozhodla o konci obrozeného boje proti tureckému státu a dokonce ohlásila své rozpuštění.

Nebylo to takové překvapení, protože k ukončení boje svou organizaci vyzval už koncem února její zakladatel, ale pak také dlouholetý vězeň Abdullah Öcalan. Teď tedy Kurdská strana pracujících PKK uposlechla jeho výzvy, a udělala ještě před pár měsíci nemyslitelné rozhodnutí.

Čtěte také

Končí tím možná ozbrojený boj, který trval desítky let a vyžádal si desítky tisíc mrtvých. PKK během té doby nejen snížila své požadavky z úplného osamostatnění od Turecka k pouhému posílení práv Kurdů v Turecku, ale také se přesunula od marxismu a ateismu blíže ke kurdskému vlastenectví a smířlivosti vůči náboženství.

Proč a jak

Nabízejí se logické otázky, proč PKK končí ozbrojený boj, a co to kurdské menšině v Turecku, která tvoří až pětinu obyvatel, přinese.

V jistém smyslu se dá mluvit o tureckém vítězství, protože turecký stát žádné kompromisy s kurdskými nacionalisty dělat nehodlal, a měl v tom podporu podstatné části veřejnosti. Roli hrál i fakt, že zakladatel PKK Öcalan je už 25 let ve vězení, převážně na samotce, a sám vyzval svou organizaci k ústupkům.

Čtěte také

PKK původně signalizovala, že odstoupení od boje ohlásí na svém kongresu za osobní přítomnosti legendárního vůdce. Ten ovšem dosud propuštěn nebyl, a ani jinak Turecko nedělá velké ústupky, ve vězení dosud sedí představitelé kurdských stran, kteří se pravděpodobně nepodíleli na teroristických útocích, jakých se jinak PKK skutečně dopouštěla.

Nějakou roli v nečekaném rozhodnutí hrál sám Öcalan, který v 76 letech možná zatoužil ještě se někdy dostat na svobodu, i když definitivní rozhodnutí nechal na svých spolupracovnících. A do jaké míry dospěl on a jeho lidé k závěru, že ozbrojeným bojem už nic nezískají a v jistém smyslu uznali svou porážku.

Mluví se o tom, že smír s PKK inicioval samotný prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten hodlá znovu změnit ústavu a prodloužit tak svůj pobyt u moci na úkor levicové demokratické opozice. K tomu prý potřebuje spolupráci kurdských stran. Erdogan k tomuto kroku získal i souhlas tureckých ultranacionalistů, kteří by jinak byli zásadně proti jakékoli spolupráci s Kurdy.

Čtěte také

Širším pohledem

Rozpuštění PKK se odehrává v kontextu velkých změn v regionu, a samo může mít velké dopady i za hranicemi Turecka. Například ve vztahu k Iráku, na jehož území má PKK základny, a turecká armáda tam podnikla několik vpádů.

Kurdové žijí také v Sýrii, kde už několik let existuje de facto kurdská autonomie. Tu udržují syrsko-kurdské jednotky, které mají k turecké PKK mnohem blíže. Syrští Kurdové nyní jednají s novou syrskou vládou o začlenění do jednotné Sýrie, a nežádají samostatnost. To by mohlo Turecko, neustále se obávající kurdského separatismu doma i v zahraničí, nějak uklidnit.

Čtěte také

Ankara však nadále hodlá mít nad děním v Sýrii nějakou formu kontroly, a nový režim Ahmada Šará považuje za svého klienta. Syrští Kurdové hráli významnou roli v boji proti Islámskému státu, který Turecko podle některých obvinění naopak nepřímo podporovalo, a dosud drží ve vězení tisíce džihádistů. Zhroucení kurdské autonomie v Sýrii by mohlo dostat tyto lidi na svobodu.

Nabízejí se samozřejmě i vzdálenější paralely, třeba do jaké míry takový proces může ovlivnit tlak na palestinský Hamás, který také vede dlouhodobý ozbrojený boj, a nyní je vyzýván, aby ho v zájmu samotných Palestinců ukončil.

Jan Fingerland

Nynější rozpuštění Kurdské strany pracujících je bezprecedentní krok. Avšak existovaly už v minulosti pokusy o příměří mezi Tureckem a PKK, a ty nakonec selhaly. Není také jasné, jak zvratné rozhodnutí PKK o svém zrušení je. Všichni tedy vstupují do velké nejistoty. Na míru mohou všichni vydělat, pokud současně budou ochotni nějak vyhovět svým protějškům.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.