Josef Kalvoda: Sovětizace Československa

12. září 2023

Český historik Josef Kalvoda (1923–1999) odešel do exilu na konci roku 1948. Postupně žil v Německu, Norsku a Spojených státech. Americké občanství získal v roce 1957. Působil jako profesor dějin a politologie a je autorem řady odborných publikací, kratších studií i popularizačních článků.

Josef Kalvoda v monografii Sovětizace Československa velmi podrobně popisuje vznik a historii první Československé republiky. Vedle toho také založení a činnost Komunistické strany Československa, kterou považuje za sovětský nástroj k nastolení totalitního komunistického režimu v ČSR zcela podřízeného SSSR.

Čtěte také

Monografie se zabývá i událostmi 2. světové války, poválečné obnově ČSR a podřízení Československa Sovětskému svazu. Časově je kniha dovedena do roku 1968.

Historik Kalvoda byl i členem řady amerických, mezinárodních i exilových organizací. Jeho analýzy a studie byly publikovány ve zpravodaji amerického Kongresu a studijních materiálech americké vlády. Česky vyšly jeho knihy Geneze Československa, Studená válka 1946–89 a třísvazkový soubor historické publicistiky Z bojů o zítřek.

Druhé české vydání (první vyšlo po názvem Role Československa v sovětské strategii) edičně připravil historik Jan Cholínský, autor monografie Poutník Josef Kalvoda. Kniha je v tomto vydání rozšířena o obsáhlý soubor dokumentů a má být záhy doplněna dalším svazkem, který bude obsahovat Kalvodovu odbornou publicistiku.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Ex libris, připravil Pavel Hlavatý.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související