Joe Biden: Putin je válečný zločinec

18. březen 2022
Výrok týdne

Poznámka amerického prezidenta Joea Bidena, podle které je ruský prezident Vladimir Putin válečný zločinec, vzbudila emoce i na ruské straně. Agentura TASS zveřejnila reakci mluvčího Kremlu Dmytrije Peskova: „Je to nepřijatelná a neodpustitelná rétorika,“ řekl. 

Bidenova slova zazněla ve chvíli, kdy prezident odpovídal na jeden z mnoha dotazů v obležení novinářů. USA se dosud podobnému označení vyhýbaly, už dřív ale americký prezident nazval Putina diktátorem. 

Vladimir Putin is war criminal.
Joe Biden

„Podle mne nejde o náhodu, protože prezident Spojených států nemůže říct takovou větu nahodile,“ říká bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. „Problém ale je, že když někoho označíte za válečného zločince, tak s ním nemůžete jednat – a s Putinem jednat musíme,“ dodává.

Čtěte také

Polsko chce na summitu NATO navrhnout mírovou misi na Ukrajině, v pátek to oznámil premiér Mateusz Morawiecki. Připravuje si tak i Biden půdu pro nějakou změnu svého přístupu k válce na Ukrajině? Americký prezident se totiž má setkání NATO příští týden v Bruselu také zúčastnit. 

Poslechněte si celý Výrok týdne s Janem Burdou v audiu. Analyzují ředitel Diplomatické akademie a bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, komentátor a odborník na Rusko Libor Dvořák a amerikanista z New York University Prague Jakub Lepš.

autor: Jan Burda
Spustit audio

Související