Jiří Pehe: Opozice uvnitř demokratické strany ohrožuje Bidenovy reformy

16. září 2021

Americký prezident Joe Biden může do dějin vstoupit jako jeden z největších sociálních a ekonomických reformátorů v amerických dějinách. Jenže schválení jeho reforem momentálně závisí na hlasu demokratického senátora ze Západní Virginie Joea Manchina a devíti stranických centristů ve Sněmovně reprezentantů.

Biden má za sebou už jedno vítězství, když Kongresem prošel na jaře jeho obří záchranný balíček ve výši téměř dvou bilionů dolarů, jehož cílem bylo zmírnit ekonomické dopady epidemie covidu-19 na americké domácnosti a podnikatele. Po schválení tohoto balíčku předložila Bidenova administrativa okamžitě dva další návrhy na obří finanční injekce do americké ekonomiky.

Čtěte také

Oba mají značný reformní potenciál a v případě schválení by vedly k zásadním změnám v americké ekonomice i fungování sociálního státu. Tím prvním je zákon, na jehož základě by vláda mohla investovat 1,5 bilionu dolarů do modernizace americké infrastruktury, přičemž nemalá pozornost je v něm věnována zavádění nových zelených technologií.

Druhý zákon by autorizoval rozpočet ve výši 3,5 bilionu dolarů, z něhož by bylo možné financovat významné reformy amerického sociálního systému, zejména v oblasti péče o děti, školství a zdravotnictví. Součástí balíčku je též daňová reforma, která by vedla ke zvýšení daní pro korporace a bohaté Američany a přinesla do rozpočtu větší část prostředků k financování reformního balíčku.

Silné zbraně pro stranické disidenty

Schválení obou návrhů by Ameriku zásadně proměnilo. Obří injekce do infrastruktury mají za cíl nejen ve velkém modernizovat zejména leckde již zastaralou dopravní infrastrukturu, ale také otevřít dveře novým technologiím a učinit tak USA kompetitivní v technologickém souboji zejména s Čínou.

Čtěte také

Rozpočtový balík ve výši 3,5 bilionu dolarů by vytvořil kupříkladu systém státem garantované předškolní péče, zavedl státem financované vzdělávání na takzvaných komunitních vysokých školách a rozšířil státní financování některých zdravotnických procedur. Obsahuje též opatření pro boj s klimatickými změnami, které by pomohly USA významně snížit škodlivé průmyslové emise.

Pro zákon, který by modernizoval infrastrukturu, se podařilo demokratům v Senátu, kde jsou jejich síly vyrovnané s republikány, zajistit podporu několika republikánských senátorů. Schválení návrhu ve Sněmovně reprezentantů by měla teoreticky být jen formalita.

Jenže skutečnost, že Bidenova administrativa chce oba obří finanční balíky schválit naráz na konci září, vytvořila pole pro politické manévrování mezi demokraty, které může za jistých okolností zmařit přijetí jednoho nebo dokonce obou návrhů.

Čtěte také

K velikosti rozpočtového balíku ve výši 3,5 bilionu dolarů se zatím staví chladně senátor Joe Manchin ze Západní Virginie. A zákon, který by umožnil modernizaci infrastruktury, zase zatím blokuje ve Sněmovně reprezentantů několik centristických demokratů, kteří podmiňují svoje hlasy tím, že nejprve musí být schválen rozpočtový balík.

I v tomto případě se hraje o jeho definitivní výši. Zatímco progresivní křídlo strany trvá na schválení balíku ve výši 3,5 bilionu, centristé váhají. Politickými šachy okolo pořadí schvalování obou zákonů si chtějí nechat otevřené dveře k prosazení případných změn.

Systém schvalování zákonů v americkém Kongresu je složitý proces. A skutečnost, že demokraté mohou republikány v Senátu přehlasovat za současných okolností jen za cenu aktivace specifických hlasovacích mechanismů a absolutní jednoty, dává do rukou silné zbraně případným stranickým disidentům. Ti teď drží v rukou klíč k tomu, zda Bidenovo prezidenství bude úspěšné, anebo skončí fiaskem.

Autor působí na New York University Prague

autor: Jiří Pehe
Spustit audio