Jiří Pehe: Jak důležité je Síkelovo portfolio v Evropské komisi
Hned poté, co byla zveřejněna zpráva, že Jozef Síkela (nezávislý za STAN) navržený českou vládou na post eurokomisaře v nové Evropské komisi získá portfolio mezinárodního partnerství, rozpoutala se na české politické scéně očekávaná bitva o interpretaci toho, jak důležitý tento post je.
Pokud budeme portfolio mezinárodního partnerství hodnotit bez politických brýlí, nezískal Síkela nevýznamný komisariát. Pod sebou bude mít největší generální ředitelství ze všech komisařů. A bude mít na starost strategii Global Gateway, což je investiční program ve výši 300 miliard eur.
Čtěte také
Ten se má zaměřit na globální výzvy, jako jsou klimatická krize, nebo zvýšení konkurenceschopnosti vůči třetím zemím, jako je třeba Čína.
Pod Síkelu bude také spadat pomoc se zlepšením infrastruktury a budováním obnovitelných zdrojů energie v afrických a jihoamerických zemích, jakož i zabezpečování přístupu Evropy ke strategickým surovinám. Důležitou součástí jeho portfolia jsou i investice do rozvoje výroby a dodávek vakcín v zemích mimo EU.
V pomyslném žebříčku portfolií, která se v Evropské komisi nově rozdělovala, jde to, která Síkela získal řadit hned za velká ekonomická portfolia – tedy za hospodářství, vnitřní trh, obchod a rozpočet.
Chtěli jsme přece silné ekonomické...
Bohužel vláda Petra Fialy oslabila svoji argumentační pozici v očekávatelném souboji s opozicí, když dopředu vyhlašovala, že chce pro českého eurokomisaře pozici v čele jednoho ze zmíněných ekonomicky silných komisariátů. Což bylo nereálné hned z několika důvodů.
Čtěte také
K těm hlavním patří, že naše země není členem eurozóny. A že premiérem je člen strany, která nepatří k hlavnímu proudu evropské politiky. ODS je už od roku 2009 členem euroskeptické frakce Evropští konzervativci a reformisté.
Z toho, že nyní patří k hlavnímu proudu evropské politiky, naopak profitovalo Polsko. Ani ono sice není členem eurozóny, ale předseda polské vlády Donald Tusk je bývalým předsedou Evropské rady a také bývalým předsedou Evropské lidové strany, k níž se hlásí jeho vládní strana.
Ve spojení se skutečností, že Polsko je kvůli své velikosti a strategickému významu evropskou mocností, byl náš severní soused schopný získat důležité portfolio financí.
Slovensko dostalo obchod
V případě Slovenska, které získalo významné portfolio obchodu, nepochybně sehrála roli skutečnost, že Slovensko je členem eurozóny. Což byl nepochybně důležitý faktor i v rozhodnutí nabídnout veledůležité portfolio hospodářství Lotyšsku.
Čtěte také
Slovensku, které nemá pod Ficovou vládou v EU momentálně nejlepší pověst, pomohlo nakonec zřejmě i to, že europoslanci zvolení za slovenské vládní strany Smer a Hlas – přestože jim bylo pozastaveno členství ve frakci Evropských socialistů –, zůstali v novém europarlamentu nezařazení.
A důležité bylo i rozhodnutí slovenské vlády nominovat na post eurokomisaře znovu velezkušeného Maroše Šefčoviče, který v EK působí v různých pozicích už od roku 2009.
Česká republika neměla žádnou z těchto komparativních výhod. Možná mohla jednu získat, kdyby vláda vyšla vstříc požadavku předsedkyně Komise, aby nominovala vedle muže i ženu, ale to se nestalo. I tak portfolio, které Síkela nakonec získal, svým významem možná dokonce mírně přesahuje postavení naší země v EU.
Čtěte také
Což nás vrací k tvrzení opozice, že jde o portfolio bezvýznamné a že Fialova vláda zase jednou selhala.
Ani pozice místopředsedkyně Komise, kterou zastávala v té končící Věra Jourová, nominovaná poprvé hnutím ANO už v roce 2014, kdy hnutí bylo členem frakce Evropských liberálů a součástí vlády vedené sociální demokracií, nebyla bezvýznamná.
Kdyby ale bylo ANO v čele vlády teď, těžko by mohlo o důležité pozici úspěšně vyjednávat, protože po eurovolbách přešlo do krajně pravicové frakce Patrioti pro Evropu.
A okolo té strany hlavního proudu v Evropském parlamentu vytvořily sanitární zónu.
Nominant maďarské vládní strany Fidesz, která je také členem frakce Patrioti pro Evropu tak získal jen okrajovou pozicí komisaře pro zdraví a ochranu zvířat.
Autor působí na New York University Prague
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.