Jiří Leschtina: Jourová natvrdo v konfliktu s Orbánem. Kdy skončí její loajalita k Babišovi?

2. říjen 2020

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval eurokomisařku Věru Jourovou (zvolenou za ANO) k odstoupení. Za to, že v rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel ponížila podle Orbána maďarský lid.

A to když prohlásila: „Pan (Viktor) Orbán rád říká, že buduje neliberální demokracii. Já bych řekla, že vytváří nemocnou demokracii.“

Čtěte také

Orbán tak předvedl oblíbený kousek všech autoritářských figur: přetavit veškerou výraznější kritiku na adresu vůdce a jeho mocenské klaky, v útok na celou zemi. Což je osvědčený způsob, jak při nepřetržitém omílání národní jednoty dál upevňovat často historicky vžitou představu osamělého národa obklopeného nepřáteli.

Věra Jourová v rozhovoru nezašla dál než jiní politici v Evropské unii. Tedy ty, kteří kritizují premiéra Maďarska za zničení nezávislosti soudnictví, nahnání většiny médií do nadace úzce spjaté s Orbánovým režimem, nebo oklešťování akademických svobod.

Proč ale premiér proti komisařce vystartoval zrovna teď? Pod patronací Věry Jourové dokončila Evropská komise hodnocení stavu demokracie v unijních zemích. Komise chce prosadit, aby respektem k vládě práva bylo podmíněno čerpání peněz z budoucího sedmiletého rozpočtu Unie. Což by byla rána pro Maďarsko, které se podkopáváním právního státu začíná blížit spíš východním despociím než demokratickému Západu.

Babišův konflikt zájmů

Jinými slovy – Orbánovi jde především o peníze. A udělá všechno proto, aby pokračoval v cynickém využívání prostředků Evropské unie k posílení své moci a k velkorysému odměňování kompliců a přátel, kteří mu pomáhají upevňovat autoritářský režim.

Čtěte také

Spojencem Maďarsku proti promítání vlády práva do dotační politiky, bude Polsko se kterým se komisařka Jourová už také dostala do střetu. A rovněž po rozhovoru pro Der Spiegel, ve kterém ostře kritizovala polskou soudní reformu. Označila ji za bombardování celého systému spravedlnosti.

V této souvislosti poněkud klackovitě vyznívá vyhlášení Maďarska a Polska, že společně založí institut pro výzkum právního státu v jednotlivých zemích EU. To už by si Čína s Ruskem mohli založit třeba společný výbor na obranu politických vězňů ve státech EU.

Čtěte také

V reakci na Orbánův dopis se za Věru Jourovou postavila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo řada europoslanců. V České republice ale znějí i hlasy, že Jourová by měla stejně vehementně pranýřovat praktiky Andreje Babiše (ANO), a to zejména jeho střet zájmů.

Babišův konflikt zájmů bezesporu dorostl evropských rozměrů. Jistě bude mít dohru v Bruselu. Demokracie v České republice ale nedosahuje takového úpadku jako v Maďarsku. Což je nutno přičíst spíš než zdrženlivosti českého premiéra, odolnějším pojistkám liberální demokracie – Senátu, Ústavnímu soudu a stále ještě neokleštěné svobodě většiny médií.

Jiří Leschtina

Na druhou stranu je varující Babišova okázalá příchylnost k autoritáři Orbánovi. A nelze vyloučit, že by se jím mohl inspirovat k dalšímu vyhrocení svého osobního konfliktu s Bruselem.

A co když se pak český premiér bude chtít, po vzoru Orbána, víc odklonit od zásad demokracie a otevřeného vládnutí? Pak se vyhrotí i vnitřní konflikt Věry Jourové mezi rolí evropské komisařky a zbytky loajality k Babišovi, který ji vynesl do politických výšin.

Autor je publicista

Spustit audio