Luboš Palata: Orbán se po summitu EU smál. Ale možná naposledy

22. červenec 2020
Maďarský premiér Viktor Orbán

Je to jako sedět před napůl plnou sklenicí. Můžete ji označit za poloprázdnou, nebo poloplnou a toto hodnocení záleží dost na tom, zda ji chcete dolít, nebo odnést ze stolu a vylít.

Posloucháte rádi komentáře a glosy? Všechny najdete na stránkách mujRozhlas.cz

Nějak tak to na dlouhém pětidenním summitu Evropské unie dopadlo s bodem, který měl zakotvit podmíněnost čerpání evropských dotací na dodržování pravidel právního státu, což přeloženo znamená plné, nepokroucené a fungující demokracie.

Čtěte také

Autoritářské, nebo chcete-li k autoritářství směřující režimy v Polsku a Maďarsku se přijetí tohoto bodu do poslední chvíle bránily. Ale když zjistily, že jinak nebudou na summitu odsouhlaseny desítky miliardy eur i pro jejich země, tak nakonec souhlasily s variantou poloplné sklenice.

A Evropu obletěla fotografie z pondělního rána, na které s úsměvem od ucha k uchu maďarský premiér Viktor Orbán a jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki oslavují své vítězství. Vítězství, jež podle nich spočívá v tom, že se doslovná formulace, která navazuje čerpání fondů na právní stát, do závěrů summitu nedostala.

Experiment se středoevropským odklonem od demokracie

Čtěte také

Jenže naopak ti, kteří tam takovou formulaci chtěli, tedy především premiéři bohatých unijních zemí, jež pomoc Polsku a Maďarsku z peněz svých občanů platí, naopak tvrdili, že tam taková formulace jasně je. A že se navíc něco takového bude schvalovat jen hlasy kvalifikované většiny států, takže to ani Polsko a Maďarsko, ani celý Visegrád, nebudou moci zablokovat.

Český premiér Andrej Babiš sice slovně vyjádřil pochopení pro obavy současných vlád v Polsku a Maďarsku, ale pak k tomu naštěstí dodal, že Česko žádný problém s dodržováním pravidel právního státu nemá, a proto s principem souhlasilo.

Rozjásané výkřiky Orbána a Morawieckého mohly tak být v kauze peněz z fondů a právního státu možná poslední. Na summitu bylo totiž vidět, že západní Evropa má experimentu se středoevropským odklonem od demokracie už plné zuby a nehodlá ho uvnitř Evropské unie nadále tolerovat a už vůbec ne z vlastních peněz financovat.

Luboš Palata

Na druhé straně platí, že ubránit demokracii ani v Maďarsku, ani v Polsku Evropská unie nedokáže. To musí tamní občané a tamní prodemokratičtí politici sami, spojováním sil, využíváním možností, které jim stále omezenější prostor svobody v Maďarsku a Polsku dává a především tím, že občané nebudou maďarským a polským autokratům dávat své volební hlasy. Vyspělá demokratická západní Evropa, Evropská unie jako celek, v tom mohou trochu pomoci, ale demokracii a svobodu musí chtít především Maďaři a Poláci sami. I když se nechce věřit, že právě takové národy by nechtěly žít ve svobodné společnosti.

Autor je komentátor Deníku

autor: Luboš Palata
Spustit audio