Jiří Bulan: Digitalizace v krizových časech koronaviru
Po internetu se šíří vtip: Koronavirus udělal pro digitalizaci lidstva to, co nezvládlo sto vládních koncepcí.
Samozřejmě tato nadsázka neplatí pro Estonsko, kde na digitalizaci státu i školství vsadili už před 25 lety. Sázka, zdá se, vyšla na jedničku. Nebýt estonského Skypu, těžko bychom ve vyhlášeném nouzovém stavu právě teď a zcela automaticky z jakéhokoliv počítače přenášeli videohovory po internetu. Miliony lidí díky digitalizaci začaly pracovat z domova.
Čtěte také
I české školství se ze dne na den změnilo. Učitelé natáčejí videa pro své žáky a streamují je přes sociální sítě. Český rozhlas dokonce spustil pro výuku žáků celou sekci v aplikaci Můj rozhlas, Česká televize zase začala se zvláštním výukovým vysíláním UčíTelka.
Dobrovolníci z organizace Česko.Digital přispěchali na pomoc ministerstvu zdravotnictví a v několika dnech zprovoznili informační web o epidemiologickém stavu.
Home office
Čtěte také
Lidé v karanténě přešli na práci z domova. Přenosné počítače jsou součástí výbavy každé větší firmy. A pokud nejsou, snadno se dokoupí. Tedy, než dojdou zásoby zastavené čínské produkce.
A nakonec snad i česká státní správa si uvědomí, že udržet sama sebe v chodu uprostřed nouze bude možné jedině v případě, že se občané domluví se svými úředníky po internetu. Snad to povede k urychlenému postupu digitalizace agend a odbourání tun papíru, které ze setrvačnosti úředníci tisknou a často po lidech vyžadují.
Nadcházející ekonomická krize bude bolestivá pro mnoho oborů a profesí. Ani digitalizace není univerzální spásou. Nevyřeší třeba okamžitý pokles ve sportu a kultuře. Pracovníci těchto oborů jsou ze dne na den na nule. Objevují se ale náznaky semknutí společnosti. My všichni objevujeme příležitosti – můžeme se věnovat více svým nejbližším, méně dojíždět za prací a v konečném důsledku přispět životnímu prostředí.
S pomocí počítačů a digitalizace můžeme nadcházející krizí hladce proplout, a pokud ne zcela hladce, tak můžeme aspoň minimalizovat ztráty a zjistit, jaké jsme si vytvořili zásoby a nakolik jsme flexibilní. Málokdo bude chtít hodiny sedět v kanceláři se sto lidmi, pokud stejný objem práce vyřídí z notebooku z domova. Zkrátka doufejme, že digitální svět nám právě teď otevírá možnost využít techniku na sto procent.
Autor je publicista
Související
-
Jiří Pehe: Epidemie koronaviru odkrývá slabiny ve fungování české kultury
Opatření přijatá vládou ve snaze zamezit šíření koronaviru těžce dopadnou na celé hospodářství.
-
Petr Šabata: Co udělá koronavirus s ekonomikou a co je nejdůležitější
Před pár lety se přihodila jedné bance v sousední zemi nepříjemnost. Klienti na základě falešné zprávy o jejím špatném stavu vzali pobočky útokem a začali vybírat vklady.
-
Jak před koronavirem ochránit evropská pracovní místa? Pomoci má Evropská unie a Kurzarbeit
Kromě dopadu na veřejné zdraví je nyní nutné zajistit i to, aby na Evropskou unii nedopadly ekonomické důsledky pandemie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka