Jefim Fištejn: Marné doufání. Ani po podzimních volbách se americká podpora Ukrajině nezmění

26. duben 2022

Svými postoji a činy Spojené státy znovu a znovu dokazují, že se zcela ztotožnily s myšlenkou, že Ukrajina vede nerovnou válku nejen za vlastní existenci, ale zástupně za celou západní civilizaci, za její způsob života, za její bytostní hodnoty, z nichž nejdůležitější je nepochybně svoboda jednotlivce a právo na sebeurčení.

Chvíli trvalo, než to Americe došlo, ale nakonec přece jen vzala ukrajinský boj za svůj. Dnes americká pomoc dodávkami zbraní, bez nichž Ukrajina nemůže vyrovnat nepříznivý poměr sil, se zdá být samozřejmostí a může ve výsledku rozhodnout o vítězi války. Jenže kvůli tomu se ve Spojených státech nezastavila vnitropolitická konfrontace mezi vládnoucími demokraty a opozičními republikány.

Čtěte také

Zhruba za půl roku, začátkem listopadu, v zemi proběhnou takzvané mezivolby do obou komor Kongresu. Zatím to vypadá tak, že se poměr sil v zákonodárném sboru může v jejich důsledku zásadně proměnit v neprospěch vládní strany. Mohla by potom vzniknout situace známá jako „chromá kachna“, kdy stávající prezident a jeho administrativa nejsou schopni prosadit žádné důležité rozhodnutí jak ve vnitřní, tak v zahraniční politice.

Mnozí naši domácí popletové, kteří vysloveně fandí „říši zla“, jak Ronald Reagan kdysi označil Sovětský svaz, jehož hrdým pokračovatelem je dnes Rusko Vladimira Putina, se pošetile domnívají, že v případě vítězství republikánů nynější proukrajinský kurz Ameriky bude zvrácen, dodávky moderních zbraňových systémů ustanou, a tak bude Rusku umožněno dotáhnout do zdárného konce své zločinné plány vymazat Ukrajinu ze zeměpisné mapy. Toto doufání je marné, neboť se nezakládá na znalosti reality.

Postoj republikánské administrativy

V západním světě žádná strana nemůže prosazovat program, který je v příkrém rozporu s očividnou vůlí jejích voličů. Všechny poslední průzkumy veřejného mínění svědčí o tom, že zhruba dvoutřetinová většina Američanů je pro poskytnutí veškeré zbrojní pomoci Ukrajině, přičemž tento trend má tendenci posilovat.

Čtěte také

Republikáni samozřejmě kritizují vládu Joea Bidena za veškeré svízele, kterými jejich země prochází, jenže pokud kritizují administrativu za její postoj k Putinově agresi, pak jen proto, že ten postoj jim připadá nedostatečně radikální a liknavý. Odvolávají se přitom na poměrně nedávnou historickou zkušenost, kdy Trumpova vláda jako první vyzbrojila Ukrajinu smrtícími protitankovými systémy Javelin už tři roky před ruským vpádem.

Čas ukázal, jak správný byl tvrdý postoj republikánské administrativy vůči ruským pokusům posílit závislost Evropy pomocí energovodu Nord Stream 2. Snahy Bidenova vedení Ameriky zrušit sankce proti tomuto projektu skončily fiaskem a byly nakonec zcela zmařeny.

Jefim Fištejn

Poslední průzkum agentury Harvard-Harris ukazuje, že dramatická většina republikánské členské a elektorální základny si přeje objem americké pomoci navýšit, nikoli snížit. Z toho je jasné, že i po případném vítězství republikánů v nadcházejících mezivolbách jedinou zahraničněpolitickou oblastí, která nedozná velkých změn, bude právě americký postoj vůči Putinově nesmyslné imperiální válce a kurz na všestrannou podporu Ukrajiny.

Autor je publicista

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.