Jednotné Rusko ztratilo neporazitelnost, systémová opozice se ale v ničem neliší, tvrdí politolog
Jednotné Rusko ztrácí moc. Píše to alespoň ruský zpravodajský server Meduza. Kandidáti vládní strany totiž prohráli volební souboje v Chabarovském a Vladimirském kraji, výsledky hlasování v Primorském kraji byly zrušeny kvůli informacím o vážných neregulérnostech.
Podle Jana Šíra z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy jsou ale závěry nezávislého webu příliš optimistické a oslabování Jednotného Ruska nic nenasvědčuje.
Libor Dvořák: Prohry Putinovy kamarily
Nejznámější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, kterému vypršel třicetidenní trest za účast v lednové „voličské stávce“, byl po propuštění znovu zatčen.
Připomíná, že Rusko je velmi pestrou zemí a ve volbách se tak mohly projevovat i některá regionální specifika. Tamní politický systém navíc není založen na stranických strukturách, jakkoli je právě Jednotné Rusko dominantní.
„Kandidáti, kteří ve zmiňovaných krajích zvítězili za jiné strany, byli všichni koordinováni s Kremlem. Jsou to zástupci stran, které náleží k tzv. systémové opozici, tedy jsou součástí krymského konsenzu a jejich politické postoje a chování se nijak neliší od Jednotného Ruska,“ zdůrazňuje Šír.
Jednotné Rusko není schopné nabídnout realistickou alternativu k systémovým výzvám, kterým země čelí.
Jan Šír
Volby prý přesto ukazují, že vládní strana je krajně nepopulární a ani kandidát, který se nominálně těší podpoře Kremlu a prohlašuje se za součást prezidentského týmu, nemá vítězství jisté.
Zfalšované volby
Předsedkyně ruské Ústřední volební komise Ella Pamfilovová prohlásila, že zrušení výsledků krajně problematických voleb v Primorském kraji je důkazem, že falšování prostě neprojde. To ale podle Šíra v žádném případě neplatí.
„Volby samozřejmě byly zfalšovány ve všech oblastech, o kterých se bavíme. Navíc volby se dají ovlivnit i jiným způsobem, než je sprosté falšování a přepisování výsledků. Narážím na ohromné administrativní bariéry, které odfiltrují reálné opoziční kandidáty už před hlasováním,“ tvrdí.
Případ Primorského kraje je podle Šíra ilustrativní v tom, že místo toho, aby se výsledky přepočítaly a viníci byli pohnáni k trestní odpovědnosti, tak státní moc dospěla k šalamounskému řešení. „Volby zruší a uvidíme, kdo vůbec bude připuštěn k těm opakovaným, které se mají konat za tři měsíce,“ uzavírá.
Související
-
Alexandr Mitrofanov: Zfalšované volby rozčeřily hladinu v Rusku
Pryč jsou doby, kdy se v Rusku nedělo nic významnějšího než další ujištění režimu, že ho podporuje přes 80 procent obyvatelstva.
-
Putinova popularita se propadá kvůli důchodové reformě. Jaké bude Rusko po něm?
Obliba ruského prezidenta zaznamenala prudký pokles. Jeden z průzkumů ukázal, že by ho volilo jen 46 procent lidí, v červnu to přitom bylo skoro o dvacet procent víc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.