Alexandr Mitrofanov: Zfalšované volby rozčeřily hladinu v Rusku

21. září 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lidé protestují proti zfalšovaným volbám gubernátora na Dálném východě v Přímořském kraji
0:00
/
0:00

Pryč jsou doby, kdy se v Rusku nedělo nic významnějšího než další ujištění režimu, že ho podporuje přes 80 procent obyvatelstva.

Už řadu týdnů se v rychlém sledu dějí ve veřejném životě věci, které režim naopak viditelně znervózňují.

Alexandr Mitrofanov: Rusko zažilo bouřlivý týden. Část Rusů se za něj stydí

V televizi Russia Today vystoupili dva muži, kteří prohlásili, že jsou Alexandr Petrov a Ruslan Boširov

Za uplynulý týden se v Rusku odehrálo tolik událostí, kolik se obvykle nevejde ani do měsíce. Začalo to nedělními krajskými a komunálními volbami.

Nejnovější událostí se staly hrubě a drze zfalšované volby gubernátora na Dálném východě, v Přímořském kraji. Používám-li toto hodnocení, nejde o terminologii, kterou delší dobu ohledně všech ruských voleb uplatňuje nečetná ruská opozice.

Tentokrát se jedná o oficiální stanovisko Kremlu, který ústy předsedkyně Ústřední volební komise Elly Pamfilovové oznámil, že přijdou tvrdé tresty pro iniciátory volebních podvodů.

Putinův mluvčí prohlásil, že pro prezidenta nehraje roli kandidát, kterého předtím osobně podpořil a veřejně ho ujistil, že jeho vítězství „bude v pořádku“. Právě ve prospěch tohoto kandidáta, za použití kriminálně mafiánských struktur, byly provedeny mimořádně nejapné, do očí bijící falzifikace výsledků. Vladimir Putin prý nade vše staví průzračnost a čestnost voleb.

Jedno je jisté: něco se stane

Kreml se tak chová, protože cítí, že mu hoří koudel. Politoložka a socioložka Jekatěrina Šulmanová poukázala na výsledky hlubších průzkumů, podle kterých se země většinově vrátila do nálady jako v roce 2011. Euforie z anexe Krymu a velebení Putina jako obnovitele impéria je pryč.

Putinova popularita se propadá kvůli důchodové reformě. Jaké bude Rusko po něm?

Vladimir Putin při poselství o stavu země

Jak bude vypadat Rusko po konci éry Vladimira Putina? Změní se pod jinou hlavou státu vztah Moskvy k Západu? Nad tím se zamýšlí komentátor agentury Reuters John Lloyd.

„Lidé se začínají divit, kde se ve veřejném prostoru bere tolik hlouposti. Volič nehlasuje pro opozičního kandidáta proto, že ho má rád. Často ani neví, kdo to je. Chce vyjádřit protest proti stávající státní moci. Řečeno s politologem Alexandrem Kyněvem, volí čerta s ďáblem, jen aby to nebylo Jednotné Rusko,“ řekla Šulmanová.

Přesně tato nálada se ukázala v dálněvychodních volbách, kdy podle skutečného průběhu měl pohodlně zvítězit nad člověkem z Jednotného Ruska kandidát za komunistickou stranu, byť je to podnikatel ve stavebnictví.

Po poradách v Putinově administrativě byl podle interních zdrojů, na které se odvolávají ruská média, do Přímoří vyslán mimořádný výsadek Kremlu, v němž jsou vedle marketingových odborníků také zástupci represivních složek, tzv. silovici.

Rusko žije v absurdním filmu, říká držitel Ceny za nejlepší dokument karlovarského filmového festivalu Vitalij Manskij

Vitalij Manskij na KVIFF 2018

Záslužný, poučný – tak hodnotí diváci i kritika nový dokument Vitalije Manského. Jmenuje se Svědkové Putinovi, ukazuje první rok Vladimíra Putina ve funkci ruského prezidenta a na karlovarském filmovém festivalu za něj filmař získal Cenu za nejlepší celovečerní dokument.

Sociolog Konstantin Gaaze se však domnívá, že Putin do detailů nechápe, do jaké se dostal situace. Podle sociologa získal od obyvatel nový mandát v březnových volbách hlavy státu za předpokladu, že zvýší kvalitu života Rusů. Místo toho Putin veřejně podpořil penzijní reformu, která doslova naštvala drtivou většinu obyvatelstva.

„Ve finální fázi degradace systému zde nejspíše bude něco jako latinskoamerická junta,“ uvedl Gaaze. Předpovídá v této souvislosti pokus siloviků ovládnout situaci.

Alexandr Mitrofanov

Opoziční politik Dmitrij Gudkov oznámil, že se setkal s mládeží, která od 9. září nehledě na zásahy policie pořádá v Moskvě na ulici neomezenou protestní akci. Pak napsal: „Jestliže v prvním dějství na zdi visí puška, neznamená to neodvratně, že ke konci hry vystřelí. Může místo toho aktérovi na hlavu spadnout opona. Ale jedno je jisté: něco se stane.“

 Autor je komentátorem deníku Právo 

Spustit audio