Jeden z nejvýznamnějších Poláků 20. století. Od narození Czeslawa Milosze uplynulo 110 let

12. červenec 2021

Od narození jednoho z nejznámějších Poláků 20. století uplynulo sto deset let. Czeslawa Milosze, polského básníka, prozaika, esejistu a nositele Nobelovy ceny za rok 1980, připomínají v pořadu Portréty Jan Sedmidubský a Pavel Hlavatý.

Czeslaw Milosz je jméno známé asi hlavně literárním odborníkům, částečně asi znalcům politiky, ale jistě ne natolik zakotvené v obecné znalosti, jak by bylo třeba.

Milosz prožil velkou část svého života v emigraci, stejně jako mnoho dalších Poláků. Jeho životní příběh ale s jeho odchodem v Polsku nepřestal rezonovat, spíš naopak.

Poslechněte si celé Portéty o básníku, překladateli, esejistovi a držiteli Nobelovy ceny Czeslawovi Miloszovi.

autoři: Jan Sedmidubský , Pavel Hlavatý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.