Jedeme stále z kopce, hodnotí demokratický vývoj publicista Jan Urban

16. listopad 2018

Část české veřejnosti i horní komora parlamentu žádají předsedu vlády Andreje Babiše (ANO), aby rezignoval na svou funkci kvůli sporným okolnostem pobytu svého syna na Krymu. Nachází se česká společnost na dalším bodu zlomu? A jak jsme zatím využili 29 let svobody?

Jiří Payne, europoslanec Evropského parlamentu, místopředseda Strany svobodných občanů (Svobodní)

„Už v listopadu 1989  jsem si říkal, že v čele státu nemáme ty nejlepší lidi... Obávám se, že se nám ta zkaženost dostala úplně všude. Nevyhrávají ti nejlepší, a pak to odnášíme všichni,“ uvedl v pořadu Pro a proti europoslanec Jiří Payne (Svobodní).

Podle něj je úkolem parlamentu bránit vládě, aby prosadila věci, se kterými voliči nesouhlasí. „Ale u nás je to obráceně. My jsme si tu demokracii udělali naruby.“

Také nám prý chybí hledání konsensu. „V ODS byly tenkrát náznaky snahy o férovou soutěž. Ale pak jsme se sjednotili s Křesťanskodemokratickou stranou, kdy starý pan Benda řekl, že určí sám, kdo bude na kterém místě.“

Od revoluce jsme udělali asi šest novelizací ústavy a všechny špatně, zavedly nás na scestí. V 90. letech jsme měli lepší ústavu, než máme teď. Děláme spousty změn v zákonech, ale k horšímu.
Jiří Payne

Ani spoléhat na pomoc Evropské unie prý nelze. „Problémy jsou tak vážné, že nikdo v Evropské unii neví, jak dál. Unie je ve slepé uličce, nefunguje a rozpadá se to.“

„Extremistické politické směry získávají v Evropě navrch. Až získají moc vlivu, povede to k velikému konfliktu. Už teď pojďme honem vymýšlet záchranný plán. Chceme evropskou  spolupráci, ale založme to znovu, na dobrých základech,“ vyzval Jiří Payne (Svobodní).

Česko vedou party trapných a nedůstojných pánů a dam

Jan Urban, novinář a disident komunistického režimu, signatář Charty 77, lídr a mluvčí Občanského fóra

Publicista Jan Urban připomněl hlavní priority. „Chtěli jsme do Evropy, jsme v ní. Chtěli jsme lidská práva, moc je nemáme. Chtěli jsme důstojnost, a tu nemáme vůbec.“

O žádný milník prý nejde. „Jedeme stále z kopce, je to stejně nudné a nedůstojné. Andrej Babiš je plodem těch 30 let. Ukázal se jako schopnější než ostatní v korupční soutěži, a co dělá opozice a co se děje na náměstích, je na nic.“

Ani tradiční strany jako ODS a ČSSD nejsou prý stranami. „Vznikly jako účelová a korupční seskupení na podporu toho kterého lídra, spíš fankluby než politické strany soustředěné kolem programu.“

Přechodem na krajské zřízení se vytvořil systém krajských korupčních klik, které nakonec sežraly i ty zbytky hledání konsensu v politických stranách a dodnes vládnou. Jsou tak silné, že dokážou zmanipulovat strany. Jsou neviditelní kmotři, kteří hýbají českou politikou.
Jan Urban

Novinář vidí jako okamžik rozkladu chvíli, kdy se Václav Havel rozhodl odejít na Hrad. „Rozbil Občanské fórum, skončila diskuze o prioritách a začaly dostihy o to, jaké pozice se ještě urvou pro koho. Přestalo hledání konsensu a nastoupily ty náhodné ekonomistní figury.“

„Skoro 30 let toužím po okamžiku, kdy budu pyšný na svou zemi. Nemůžu, protože ji vedou party trapných a nedůstojných pánů a dam. A když se v české politice objeví někdo slušný, tak je buď sežrán, nebo pod nějakým vymyšleným důvodem poslán před soud,“ konstatoval Jan Urban.

autoři: Veronika Sedláčková , oci

Související