Je politika ještě službou společnosti?

2. říjen 2022

Je politika naší doby službou pro blaho společnosti? Jak vnímají její obraz hosté debaty Vertikály: dominikán a univerzitní pedagog Benedikt Mohelník a Tomáš Kraus, ředitele Institutu Památníku Terezín. Tvrdí, že někteří lidé hledí na politické vůdce jako na spasitele a očekávají od nich ochranu. 

Jaké atributy naší doby nejvíce nahrávají vábení populistů? Jaké hodnotové zápasy se ve veřejném prostoru dnes odehrávají? 

V první části magazínu uslyšíte:

Papež František během návštěvy italského Assisi vyzval k „odvaze“ opustit fosilní paliva. Když padnete, zbavíte se hříchů – vzkázal ruským brancům moskevský patriarcha Kirill. Nový zákon o domácí výuce čeká na schválení brazilským senátem. Má ale odpůrce v katolické církvi. Opravy katedrály Notre Dame jsou v plném proudu. Pozveme do Prahy na mezinárodní festival pravoslavné hudby. 

Poslechněte si obě části Vertikály.

autoři: Eva Hůlková , Naděžda Hávová , Adam Šindelář
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.