Je to greenwashing. Tanečky kolem jádra jsou politika, kritizuje expert plán Evropské unie

5. leden 2022

Evropská komise chce zařadit jádro a plyn dočasně mezi čisté zdroje, vyplývá z dokumentu, který určuje udržitelnost projektů a ovlivní jejich financování, bude to mít ale přísné podmínky. „Chceme rozšířit jadernou elektrárnu Dukovany. I za stávajících podmínek stanovených taxonomií je to pro náš region pozitivní zpráva,“ těší předsedu sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslava Jonáše (ODS). Energetický konzultant organizace Calla Edvard Sequens s tím nesouhlasí.

„Je to v podstatě greenwashing, pokud tam zůstane,“ říká Sequens na adresu evropské podpory jádra a upozorňuje:

Čtěte také

„Taxonomie platí už od poloviny roku 2020 a v Česku bylo doteď ticho. Ještě nedávno nikdo nevěděl, co je to evropská taxonomie udržitelných technologií, najednou je kolem toho velké haló.“ 

Podle něj Evropská komise ustoupila silnému tlaku několika jaderných zemí. „Ty se spojily se státy, které potřebují rozvíjet plynovou energetiku, a dosáhly zařazení jádra a plynu do taxonomie. Mohlo by to být pro Česko vítězství, ale bude muset splnit přísné podmínky pro plyn i jádro, což nebude lehké,“ tvrdí Sequens.

Jak rozhodnout o úložišti

Jonáš, který je také místopředsedou Rady Správy úložišť radioaktivních odpadů, upozorňuje, že hlavní podmínkou pro jádro je včasná dostupnost úložiště odpadu. 

Čtěte také

„Je to pro nás výzva a musíme urychlit přípravy, abychom v roce 2030 měli vybranou jednu lokalitu a další záložní,“ popisuje.

A uznává, že najít místo pro úložiště může být velmi problematické:

„Ale stát to musí řešit a rozhodnout třeba i přes nesouhlas některých lokalit, protože mu nic jiného nezbývá.“

Jádro nám naší energetickou budoucnost nevyřeší, je potřeba obrátit v podpoře obnovitelných zdrojů a energetické efektivitě.
Edvard Sequens

Před takovým postupem Sequens varuje a usuzuje: „V rozvoji alternativ ke klasické fosilní energetice jsme v minulých letech zaspali. Jádro nám naší energetickou budoucnost nevyřeší, je potřeba rychle obrátit v podpoře obnovitelných zdrojů a energetické efektivitě.“

Zmiňuje také, že cílem vlády premiéra Babiše byly po zařazení jádra do taxonomie peníze, tedy evropská podpora pro jádro. „Kdyby ty obrovské balíky peněz nesměřovaly do obnovitelné energetiky, ale do jádra, bylo by to riziko,“ varuje."

Musíme urychlit přípravy, abychom v roce 2030 měli vybranou jednu lokalitu úložiště a další záložní.
Vítězslav Jonáš

S tím místopředseda Rady Správy úložišť radioaktivních odpadů nesouhlasí, jaderná energie nijak neohrožuje rozvoj obnovitelných zdrojů. 

Čtěte také

„Výstavba nového bloku Dukovan bude nejdříve v roce 2035 a v té době bychom měli mít 3 500 MW z jádra, což nebudeme mít. Takže základním kamenem vedle jádra musí být obnovitelné zdroje,“ shrnuje Vítězslav Jonáš (ODS).

„Původní taxonomie měla být založena na vědeckých poznatcích, tanečky kolem jádra a plynu ukazují, že jde spíš o politiku. Česko navíc nemá novou energetickou koncepci, která počítá s různými variantami vývoje. Říkáme to roky a teď to říká už i energetický průmysl. Bez toho nebudeme vědět, jestli obnovitelné zdroje mohou nahradit postupně jádro,“ varuje Edvard Sequens.

Poslechněte si celou debatu, na podporu jaderné energie se ptá Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související