Jaro 1994: Premiérova maminka bez rozhlasu. Polít se benzínem je lepší, než čekat na hranicích

21. červen 2024

Setkání sedmi středoevropských prezidentů v Litomyšli, soukromá cesta chilského diktátora Augusta Pinocheta do Čech, anebo návštěva britského prince Charlese patřily mezi zpravodajsky nejvíc zpracované události jarních měsíců roku 1994.

Také Český rozhlas se jim pochopitelně věnoval. Z dnešní perspektivy je zajímavá soukromá návštěva bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta, který v roce 1990 předal moc svobodně zvolenému prezidentovi a sám zůstal vojenským vrchním velitelem.

Čtěte také

Jako takový přijel v červnu 1994 do České republiky, aby tu navštívil veletrh vojenské techniky. Přestože jeho příjezd byl soukromý a legální, vzbudil v některých kruzích odpor. Neomarxistická levice a anarchisté uspořádali dokonce v Praze na protest demonstraci, jak ale svědčí jedna z rozhlasových zpráv, zúčastnili se jí jen jednotlivci.

Závěr Pinochetova pobytu v Čechách se protnul s příjezdem britského korunního prince Charlese, který přijel podpořit svou nadaci na záchranu pražských památek. Je zajímavé, že kvůli své pražské návštěvě nemohl být přítomen části slavnostního programu, který se tehdy konal na obou březích kanálu La Manche u příležitosti 50. výročí vylodění v Normandii.

Pasové kontroly

Značný zájem veřejnosti vyvolala na jaře 1994 debata o navýšení koncesionářských poplatků veřejnoprávním médiím a také zpráva o privatizaci středněvlnné vysílací sítě, kterou měla nahradit nová síť FM. Na středních vlnách lidé poslouchali především Radiožurnál, nyní měli proto obavy, že o jeho vysílání přijdou. Obavy vyjádřil i tehdejší premiér Václav Klaus: „Moje sedmdesáti devítiletá maminka tím pádem přichází o rádio!“

Čtěte také

Ještě větší znejistění přinášely pády mnoha nedávno vzniklých malých bank. Drobní střadatelé se obávali a někdy opodstatněně, že přijdou o své úspory.

V dubnu rozhlas přinesl zprávu, která se dnes může zdát poněkud bizarní, na druhou stranu ovšem připomíná režim na hranicích v časech, kdy jsme nebyli součástí schengenského systému.

Na hraničním přechodu v Rozvadově museli lidé počítat s celní a pasovou kontrolou, které způsobovaly dlouhé fronty. Jak informovaly rozhlasové noviny, jednomu rumunskému turistovi došla trpělivost a povolily mu nervy. Polil se benzínem a vyhrožoval, že pokud mu nebude umožněno rychle přejít hranici, tak se zapálí…

Jak to dopadlo? Poslechněte si Archiv Plus.

Spustit audio

Související