Japonsko chce ukončit ekonomickou závislost na Číně, přesun celých továren taky z části zaplatí
Stále silnější nacionalismus a snaha diktovat svou vůli světu, se začíná obracet proti zájmům samotné Číny. Průběh pandemie a neinformování asijského hegemona, rozhodování Japonců ještě uspíšil.
Čtěte také
Jde hlavně o japonské automobilky, které jsou existenčně závislé na dovozu komponentů od svých čínských sousedů. Japonský vývoz přitom doslova stojí a padá s automobily, a tak chce vláda firmy podpořit částečným zadotováním přesunu celých továren a výrobních linek.
Automobilky by se měli stěhovat do regionů v jihovýchodní Asii. Japonsku se přitom nelíbí, že Čína stále není schopna plnit uzavřené smlouvy a navíc tam rostou i protijaponské nálady.
Firmy, které vyrábějí ochranné pomůcky by se měly vrátit přímo do Japonska. V současné době se přitom až 80 % veškerých roušek a masek do ostrovní země dováží právě od čínského souseda.
Odliv nebude 100%
Podle profesora ekonomie Michala Mejstříka, který působí na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, to není poprvé, kdy nějaká země přistupuje k podobnému kroku.
Čtěte také
Připomíná například obchodní válku Číny a USA, kdy se už nejedna americká společnost přesunula do jižní Asie. Další z příčin reorientace je prý také nárůst mezd, a tak se jim už v Číně ani vyrábět nevyplatí.
Změna by podle Mejstříka neměla být stoprocentní. „Část výroby bude v některých oblastech nepochybně dál rozvíjena právě na čínském území. Viděli jsme to třeba u Elona Muska, který tam nedávno založil významný podnik na výrobu elektromobilů,“ uzavírá Mejstřík.
Celý rozhovor Jana Bumby si poslechněte v audiozáznamu.
Související
-
Stále přísná opatření Číny proti viru ekonomiku nenastartují, píše South China Morning Post
Čína se snaží vrátit k běžnému životu a ekonomické prosperitě. To nebude tak snadné, jak ukazuje hned několik analýz a komentářů.
-
Až 5 tisíc španělských zdravotníků musí do karantény. Používali vadné masky z Číny
Tisíce příslušníků zdravotnického personálu musí na testování a zůstanou v izolaci. Možné nákaze byli vystaveni po dodávce vadných masek, kterou už úřady stáhly z oběhu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.