Jan Vávra: Vládne tady někdo?

25. únor 2024

Premiér Fiala, který je v posledních dnech aktivní na sociálních sítích, v novém videu tvrdí, že nejhorší časy jsou za námi a stres a zdražování končí. Česká republika prý inflaci zvládla a nyní v kombinaci s hospodářským růstem reálné mzdy porostou.

Premiér se samozřejmě snaží prodat optimističtější statistická data jako zásluhu své vlády, je ovšem otázkou, zda mu to někdo uvěří. Vláda působí v poslední době značně pasivně, jako by spíš čekala na zázrak.

Čtěte také

Nejvýrazněji je nečinnost vlády vidět v ekonomické oblasti. Není to tak dávno, co premiér vyjádřil přání, aby se Česko stalo hlavní křižovatkou Evropy. Chtěl toho dosáhnout snížením byrokracie, posílením sebevědomí, zlepšením systému vzdělávání a strategickými investicemi. Zatím se nic z toho nezačalo naplňovat.

Nezdá se ani, že by vláda měla nějaký plán, jak ekonomiku rozhýbat, natož pak zemi někam dále posunout. Přitom je jasné, že prosperita země je pro budoucnost vlády zásadní.

Čtěte také

Hlavní slovo v ekonomických otázkách si nárokuje ODS, ovšem doby, kdy tato strana překypovala ekonomickými experty, jsou dávno pryč. ODS se drží konzervativních pouček o tom, že politici se mají do ekonomických otázek plést co nejméně.  

Vláda tedy čeká, že se hospodářství samo rozhýbe. Ovšem aktivní ekonomickou politiku dnes provádějí – ať již v subtilnější, nebo brutálnější formě – všechny ekonomicky vyspělé země. Je to o to nutnější, že dnes čelíme zásadním strukturálním změnám.

Čtěte také

Že je vláda poněkud za vozem, ukázala i reakce na protesty zemědělců, kde se premiér i ministr zemědělství snažili naskočit do rozjíždějícího se vlaku tvrzením, že zemědělci jsou obětí bruselské byrokracie.

Přitom způsob vykazování různých tabulek – například jakým množstvím dusíku zatíží za určité období svými exkrementy jedna kráva jednu konkrétní pastvinu – si určují do značné míry domácí úřady, tedy ministerstvo zemědělství. 

Tápání vlády nahrává opozici

Krize vládnutí se projevuje i v oblastech, kde ještě nedávno komentátoři vládu chválili za principiální postoj, tedy v otázce vztahu k ruské agresi na Ukrajině a potažmo naší bezpečnosti. Tápání vlády nahrává opozici, která se evidentně zhlédla v postoji maďarského premiéra Orbána. Proto také přání zachovat mír i za cenu ústupků Rusům v naší populaci sílí.

Čtěte také

Zmatenost vlády se projevila i v postoji k migračnímu paktu, se kterým nejdříve souhlasila, ale nakonec ho neschválila, čímž de facto dala za pravdu opozici. Vláda sice letos – díky masivním nákupům – poprvé utratí za obranu 2 % HDP, ovšem důležitější než množství techniky je i odhodlání občanů svoji zemi bránit. To se ukazuje i na Ukrajině.

Vláda by se tedy měla aktivně postavit různým dezinformacím a jasně veřejnosti vysvětlovat, jaká nebezpečí nám skutečně hrozí. Zatím v bezpečnostních otázkách spoléháme na spojence, což se nemusí vyplatit, pokud v USA vyhraje Donald Trump.

Jan Vávra

Když soudce Šott podruhé osvobodil Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, prohlásil premiér Fiala, že Babiše je potřeba porážet politicky. S tím se nedá než souhlasit, ale nezačne-li vláda aktivně prosazovat jasnou politiku, která povede k aspoň částečným výsledkům, skončí špatně nejen ona, ale celá naše země.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Vávra
Spustit audio