Petr Honzejk: Nižší inflace hraje ve prospěch vlády

17. únor 2024

V politice to bývá tak, že nejde ani tak o to, co se reálně děje, ale spíše o interpretaci. Vyhrává ten, kdo dokáže dění interpretovat ve svůj prospěch, jinak řečeno, kdo dokáže lépe odvyprávět a prodat svůj příběh. 

Hezky to vidíme dnes na dění kolem vývoje cen v Česku. Inflace nečekaně klesla na 2,3 procenta, což je objektivně výborná zpráva, a začalo interpretační rodeo.

Čtěte také

Vláda začala tvrdit, že se zdražování takřka zastavilo díky ní, opozice pak, že se to děje navzdory vládní politice, která nota bene způsobila, že jsme ještě před pár měsíci měli málem nejvyšší inflaci v Evropě. Kdo v tomto souboji příběhů vyhraje a co to může znamenat pro preference a výsledky voleb? 

Než odpovíme, zkusme se letmo podívat na to, kdo má pravdu. Odpověď možná bude poněkud nudná, protože zní: Je to někde mezi. Vláda má pravdu v tom, že se zkrocením inflace pomohla. Nejpodstatnějším faktorem je totiž snížení cen energií a za levnějšími energiemi stojí zásadní omezení závislosti na dodávkách z Ruska. Na tom pracovala celá Evropská unie, včetně české vlády.

Podobně vládní konsolidační balíček (samozřejmě společně se zvýšením úrokových sazeb, což je ale práce ČNB) ochladil poptávku, což se nakonec projevilo v pomalejším růstu cen.

Zabalit do srozumitelného příběhu

Opozice má zase pravdu v tom, že v minulém roce u nás bylo zdražování vyšší než ve většině evropských zemí, na čemž měla vinu i vláda tím, že odmítla více zasáhnout proti raketovému nárůstu cen energií například jejich zastropováním.

Čtěte také

Z toho plyne i to, že ač když inflace zpomalila, je většina lidí v Česku stále o dost chudší než před dvěma lety. A pravdu má Andrej Babiš a spol. i v tom, že k poklesu inflace u nás dochází o něco později než v západní Evropě. Takže o tom, že by si úspěch mohla přisvojit pouze vláda, lze pochybovat. 

Je to tedy na fakta zhruba 1:1, takže jde opravdu hlavně o to, čí příběh bude v kampani pro nadcházející volby silnější. A tady, byť s velkou opatrností, odpovědět lze. Ve prospěch opozice sice hovoří její lepší komunikační schopnosti, ve prospěch vlády ovšem hraje mocný faktor: kolektivní psychologie. Voliči mají zpravidla krátkou paměť. Rozhodují se spíše podle toho, co se děje tady a teď než podle dění v minulosti.

Petr Honzejk

Prognóza je tedy tato: Volby v letošním roce, ale zejména klíčové sněmovní volby za rok a půl, bude s velkou pravděpodobností rozhodovat ekonomika. Snížená inflace hraje ve prospěch vlády.

A pokud dojde i k oživení ekonomiky a výraznějšímu růstu reálných mezd a Fialovi a spol. se to celé podaří zabalit do srozumitelného příběhu a prodat ho pod titulkem „Zvládli jsme kombinovanou krizi, a navíc jsme přitom mysleli na budoucnost“, ještě mají šanci na, řekněme, neprohru. 

Autor je komentátor Hospodářských novin

autor: Petr Honzejk
Spustit audio