Jan Vávra: Premiér hraje o svoji věrohodnost

26. únor 2023

Před pár měsíci poskytl premiér Petr Fiala rozhovor deníku Blesk, ve kterém tvrdil, že „věk odchodu do důchodu se v průběhu našeho volebního období měnit nebude“. A stejně tak odmítl, že by kvůli úsporám měla být ohrožena valorizace penzí. Podobně ještě nedávno odmítal jakékoli změny zákonem dané valorizace důchodů ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Nyní je ale všechno jinak. 

Vláda se pokouší protlačit Parlamentem rychlé omezení valorizace tak, aby stihla červnový termín, což jí má umožnit režim takzvané legislativní nouze. Přitom legislativní nouze se má podle jednacího řádu Sněmovny vyhlašovat „za mimořádných okolností, kdy jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo kdy státu hrozí značné hospodářské škody.“

Čtěte také

Na první pohled je zřejmé, že nic takového nenastalo. To, že můžeme očekávat míru inflace, která vyvolá nutnost mimořádné valorizace penzí, bylo jasné už dlouho. Proč ministr financí Zbyněk Stanjura výdaje na mimořádnou valorizaci do státního rozpočtu nezapracoval, zatím nevysvětlil.

Pokud se vláda dostala do časové tísně sama tím, že čekala na výsledek prezidentských voleb a nechtěla nepopulárními kroky nahnat voliče Andreji Babišovi, šlo o nepříliš promyšlený kalkul. 

Čtěte také

Babiš se sice prezidentem nestal, ale současná urputná a ústavně sporná snaha vlády prohnat silou Parlamentem zákony, které jsou v rozporu se všemi jejími nedávnými sliby, paradoxně Babišovi pomůže daleko více. Sice již nebude prezidentem, ale zato se celkem snadno stane příštím premiérem. A to mu umožní realizovat jeho plány mnohem lépe.

Nakonec opozice již pochopila, jaká příležitost před ní vyvstala. Vláda má samozřejmě pravdu, že systém důchodů nejde dohromady s naší ekonomikou. Ovšem mediální bitva, která kvůli mimořádné valorizaci vypukne, vyčerpá veškerý její politický kapitál a na seriózní debatu o systémových změnách už vládě nezbydou síly.

Čtěte také

V nedávné minulosti nám řada politiků – a nejen populistů, ale i demokratů – předvedla, že politik může udělat prakticky cokoli, ale musí to umět věrohodně vysvětlit. Zde platí stejná pravidla jako v jakémkoli jiném vztahu. S vysvětlením svého zásadního obratu si ale vláda evidentně neví rady.

Nikdo, ani ministr financí Stanjura, ani ministr práce Jurečka a ani premiér, se neodhodlal ani k onomu legendárnímu přiznání Bohuslava Sobotky, který v roce 2003 coby ministr financí v podobné situaci prohlásil, že „naše sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí.“

Hra o věrohodnost

Je otázkou, zda je premiér Fiala na takový úkol mentálně připraven. Zatím byl zvyklý svoji vládu jen chválit a tvrdit, jak všechno společně zvládneme. Nyní bude muset věrohodně vysvětlit, proč ještě před pár měsíci říkal opak toho, co dnes prosazuje.

Čtěte také

Má-li ovšem veřejnost přesvědčit, bude muset zároveň otevřeně a jasně vysvětlit, proč musejí určité skupiny obyvatelstva nést větší zátěž než jiní a proč vláda nechce zvyšovat daně a lpí na nízké rovné dani, která zvýhodňuje bohaté. Bude muset přiznat i vlastní chyby, mezi které patří především pomoc ODS Andreji Babišovi v minulém volebním období se zrušením superhrubé mzdy.

Jan Vávra

Ať tak nebo tak, premiér Fiala bude v příštích dnech a týdnech hrát o věrohodnost svoji i celé své vlády. Jeho úspěch nebo neúspěch v této nelehké disciplíně předurčí jeho politickou budoucnost.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Vávra
Spustit audio