Jan Vávra: Můžeme chtít od soudů spravedlnost?
Již někdy v polovině 90. let hodnotil Pavel Rychetský, tehdy ještě senátor, stav české justice a pojmenoval dva zásadní problémy. Byla to neúměrná délka soudních řízení a nepředvídatelnost rozhodování soudů. Uplynulo více než dvacet let a jeho hodnocení je, jak ukazuje i dnes tolik diskutovaná kauza H-Systému, stále aktuální.
O zakořeněnosti těchto fenoménů v samotném systému svědčí i to, že sám Pavel Rychetský nebyl s to ani jako ministr spravedlnosti, ani jako předseda Ústavního soudu ani s jedním problémem nic udělat.
Ivan Hoffman: Odsouzení poškozených
Nejvyšší soud rozhodl, že bývalí klienti H-Systemu mají domy, které na vlastní náklady dostavěli po krachu firmy, vyklidit a opustit.
Délka některých řízení vzbuzuje otázku, zda má spravedlnost po 10 nebo 20 letech, kdy si málokdo pamatuje, o co vůbec šlo, ještě vůbec smysl. Této argumentace využil i Václav Klaus, když svou amnestií zastavil všechna neukončená trestní stíhání trvající víc než osm let.
Délka řízení se sice podle ministerstva spravedlnosti zkrátila, ovšem mezi soudy panují značné rozdíly. Problém je, že předpisy zpravidla nestanovují lhůtu, která by určila dobu, ve které musí soud o dané věci rozhodnout. Tak se tedy třeba soud s Davidem Rathem, jak díky jeho průtahům, tak díky rozdílnému rozhodování soudů, táhne již pět let. Výsledkem mimo jiné je, že Rath si může v klidu chystat na kandidaturu do Senátu.
Za měsíc ven
Neméně devastující účinek má protichůdné posuzování skutkové podstaty. Je těžko uvěřitelné, jak mohou mít dva soudci protichůdné názory. To se týká opět i H- Systému, kde dva soudy rozhodnou, že klienty se nemusí vystěhovat z bytů, protože by to bylo proti dobrým mravům, zatímco Nejvyšší soud jim nařídí to provést za měsíc.
Rozdílné posuzování se ale týká procesních záležitostí, když jeden soud pokládá nařízené odposlechy za nelegální, druhý naopak za legální, nebo trestních řízení. Vzpomeňme kauzu Lukáše Nečesaného a jeho kadeřnice, kdy jeden soud vidí v jeho počínání pokus o vraždu, zatímco jiný ho pokládá za zcela nevinného. Je otázkou, jakou důvěru mohou pak lidé k soudům mít.
Soudy spravedlnost nehledají
Zdá se ovšem, že hlavní příčina rozdílného rozhodování našich soudů je zabudována v našem pojetí justice, kde soudce nehledá spravedlnost, ale vykládá zákon. Jen tak je možné vysvětlit tolik protichůdných výroků.
Toto pojetí je ovšem hluboce zakořeněno, a to nejen z dob komunismu, ale zřejmě ještě z dob Rakouska-Uherska. Veškeré pokusy - například prvního předsedy Ústavního soudu profesora Vojtěch Cepla zavést sem anglosaské pojetí práva - narazily na tuhý odpor soudců, stejně jako rozsudky jeho syna, učiněné v tomto duchu.
Možná by bylo nejférovější, pokud by ministerstvo spravedlnosti přiznalo, že soudy spravedlnost nehledají a lidé ji tedy nemají očekávat. Pak by bylo na místě zlepšit přípravu zákonů, aby je soudci nemohli vykládat tak rozdílně. To je ale již námět pro námi volené zástupce.
Související
-
Soudy se v rozhodnutích diametrálně odlišují, říká o H-Systemu Jan Kněžínek
Rozhovor s ministrem spravedlnosti za hnutí ANO Janem Kněžínkem o kauze H-Systém a také o zdanění církevních restitucí.
-
Soud zrušil omezení pro cyklisty v centru Prahy. Vyhověl stížnostem aktivistů
Městský soud v Praze zrušil opatření Prahy 1, omezující pohyb cyklistů v pěších zónách v centru metropole. Informaci ČT24 potvrdila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.
-
Je zbytečné, aby H-System řešil Ústavní soud. Obě strany se mají dohodnout, tvrdí Spurný
Ke stykům různých podnikatelů a politiků dochází dodnes a podvody jsou mnohem sofistikovanější, ale zákony jsou lepší a situace je dnes úplně jiná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.