Jan Jůn: Mlha nad kanálem La Manche?

21. prosinec 2020

Británie je odříznuta od evropského kontinentu. Jako v onom sebekritickém britském vtipu o hlášení rozhlasu BBC o plavbě na kanálu La Manche: „Nad kanálem dnes mlha. Kontinent odříznut od Británie.“

Je tomu tak nejen kvůli nové, dravé mutaci koronaviru v Londýně a na jihu Anglie a ucouvnutí premiéra Borise Johnsona z vánočního uvolnění a obnovení stavu nouze novým čtvrtým stupněm omezení.

Čtěte také

Nedělní rozhodnutí Holandska, Belgie, Irska, Francie a dalších zemí zakázat lety i provoz trajektů z Británie na 48 hodin situaci ještě zhorší. S nedělním rekordem počtu nakažených téměř 36 tisíc osob za den není však vůbec divu.

Hlavními důvody odříznutí Británie od kontinentu však jsou už několik dní Vánoce a brexit, tedy na Silvestra končící pobrexitové přechodné období. Obě dálnice z Londýna do přístavů Dover a Folkestone v hrabství Kent jsou totiž po dlouhé kilometry zúženy o jeden pás, ve kterém desítky hodin čekají na nalodění tisíce kamionů mezinárodní přepravy, a zahlceny jsou i další přístavy.

Jako balón z olova

Čtěte také

Některé firmy prý kvůli stejnému zdržení celními kontrolami po faktickém ukončení členství Británie v Unii od 2. ledna hodlají pár týdnů počkat a předzásobují se. To vede i ke zdržení klíčového importu potravin a leckdo nedostane ani vánoční dárky až do poloviny ledna.

Trajekty ani tunel to množství prostě nestačí zvládat kvůli předzásobování firem na Vánoce i kvůli blížícímu se zavedení tarifů a cel – bez ohledu na to, zda vyjednávání s Evropskou unií o budoucích vztazích skončí dohodou, nebo bez ní – a nyní se zahlcení ještě zhorší.

Nezapomínejme, že se mezitím v Bruselu stále vyjednává a znovu a znovu míjejí očekávané termíny dohody. Oleje do ohně nedorozumění přilil Evropský parlament prohlášením, že je kvůli potřebnému času na ratifikaci nutná dohoda do nedělní půlnoci.

Čtěte také

Britové se pochopitelně nehodlali přizpůsobit „nátlaku“, a tak – i přes zajímavé prohlášení obou stran, že nesleví z vlastní suverenity, i když respektují suverenitu partnerů – prostě nespěchají. Prý se snad dohodnou zítra či pozítří, před Vánocemi nebo po nich a poslanci jsou v pohotovosti.

Přechodné období skončí až na Silvestra a po schválení dohody Evropskou komisí může prý ratifikace nastoupit dodatečně. Co se týče britského parlamentu, jeden z vůdců nejzatvrzelejších brexitářů třicetičlenné skupiny ERG v řadách konzervativních poslanců Mark Francois pohrozil v týdeníku The Sunday Telegraph, že jakýkoliv pokus přimět parlament k hlasování o dohodě „předtím, než bude poslanci důkladně prostudována, je odsouzen k nezdaru jako balón z olova“.

Jan Jůn

Poslanec Francois může ovšem hrozit, jak chce. Brexitáři nemají potřebný počet poslanců, aby mohli dohodu ohrozit. Opoziční labouristé sira Keira Starmera totiž údajně dohodu podpoří, i když bude jen hubeným odvarem původního návrhu, ale pro Británii bude lepší než odchod bez dohody. Pak by totiž byla od kontinentu opravdu odříznuta.  

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Jůn
Spustit audio