Červenec 1992 – demokracie není žádná legrace

15. červenec 2021

Československo se postupně rozpadá, prezident Václav Havel abdikuje a politická reprezentace historických zemí se snaží o definici českých zájmů.

V červenci 1992 pokračuje nezadržitelný rozpad společného státu daný výsledkem červnových voleb.

Pomineme-li jednání o příštím osudu Československa mezi předsedy vítězných subjektů v obou republikách Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem, zaujme vás jeden dobový fenomén: velmi frekventovaným žánrem byla tehdy v Československém rozhlase anketa.

Logo

Vybrali jsme ukázky z Bratislavy, který se věnuje výsledkům voleb na Slovensku a hlavních osobnostech slovenské politické scény.

Také uslyšíte reportáže z emočně vypjaté demonstrací frustrovaných občanů po nezvolení Václava Havla prezidentem a požadování referenda. Také anketu mezi slovenskými návštěvníky Prahy na téma „Co by měli Češi vědět o Slovácích“.

Abdikace Havla

Poté, co část slovenských poslanců ve Federálním shromáždění zabránila znovuzvolení Václava Havla, prezident abdikoval. K tomu přinášíme, kromě ankety, ještě dvě ukázky z jeho závěrečné tiskové konference.

Čtěte také

V této době nebyla ještě zcela odmítnuta myšlenka referenda o podobě a existenci společného státu, o jeho obtížné proveditelnosti hovoří místopředseda české vlády Jan Kalvoda. Nově jmenovaná česká vláda se snaží ve svém programovém prohlášení definovat české zájmy, v rozhlasové diskuzi o tom hovoří ministr financí Ivan Kočárník.

Z dlouhé řady rozhlasových komentářů a diskuzí o probíhajících událostech jsme vybrali ukázky z debaty na téma „Proč se nemohou politici dohodnout?“ Dále z příspěvků Jiřího Ješe a Pavla Tigrida, v té době končícího poradce prezidenta republiky.

Celý pořad z roku 2017 najdete v audiu.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související