Červenec 1992 – demokracie není žádná legrace
Československo se postupně rozpadá, prezident Václav Havel abdikuje a politická reprezentace historických zemí se snaží o definici českých zájmů.
V červenci 1992 pokračuje nezadržitelný rozpad společného státu daný výsledkem červnových voleb.
Pomineme-li jednání o příštím osudu Československa mezi předsedy vítězných subjektů v obou republikách Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem, zaujme vás jeden dobový fenomén: velmi frekventovaným žánrem byla tehdy v Československém rozhlase anketa.
Vybrali jsme ukázky z Bratislavy, který se věnuje výsledkům voleb na Slovensku a hlavních osobnostech slovenské politické scény.
Také uslyšíte reportáže z emočně vypjaté demonstrací frustrovaných občanů po nezvolení Václava Havla prezidentem a požadování referenda. Také anketu mezi slovenskými návštěvníky Prahy na téma „Co by měli Češi vědět o Slovácích“.
Abdikace Havla
Poté, co část slovenských poslanců ve Federálním shromáždění zabránila znovuzvolení Václava Havla, prezident abdikoval. K tomu přinášíme, kromě ankety, ještě dvě ukázky z jeho závěrečné tiskové konference.
Čtěte také
V této době nebyla ještě zcela odmítnuta myšlenka referenda o podobě a existenci společného státu, o jeho obtížné proveditelnosti hovoří místopředseda české vlády Jan Kalvoda. Nově jmenovaná česká vláda se snaží ve svém programovém prohlášení definovat české zájmy, v rozhlasové diskuzi o tom hovoří ministr financí Ivan Kočárník.
Z dlouhé řady rozhlasových komentářů a diskuzí o probíhajících událostech jsme vybrali ukázky z debaty na téma „Proč se nemohou politici dohodnout?“ Dále z příspěvků Jiřího Ješe a Pavla Tigrida, v té době končícího poradce prezidenta republiky.
Celý pořad z roku 2017 najdete v audiu.
Související
-
Zrození krakena. Vladimír Mečiar a Fedor Gál
Veřejnost proti násilí (VPN) – slovenská analogie Občanského fóra – se zformovala v průběhu listopadu a prosince 1989.
-
Bouře v akváriu. Vladimír Mečiar a Ján Čarnogurský
Dvě koncepce politické politiky na Slovensku v letech 1990-1992. Jejich hlavními architekty byli dva právníci: Vladimír Mečiar a Ján Čarnogurský.
-
Kobra a králíček. Vladimír Mečiar a Petr Pithart
Po volbách v červnu 1990 nastoupili do úřadu dva národní premiéři: právník a historik Petr Pithart za Občanské fórum jako předseda české vlády - ten pokračoval ve f...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka