Jan Januš: Piráti, Kalousek i Transparency mají smůlu. Babiš toho nemůže říkat jen málo
Pomalu začíná ostrá fáze kampaně před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny. A premiér Andrej Babiš, který by rád udržel své hnutí ANO ve vládě, si rozhodně nebere žádné servítky.
Útočí zejména na Piráty, a podle nich dokonce o jejich straně šíří nepokryté lži. Jakákoliv obrana je ale v tomto nesmírně složitá. Vždyť se zdá, že i podle dvou posledních soudních rozhodnutí si Andrej Babiš může říkat prakticky, co chce. Jednou totiž soud odmítl, aby se omluvil organizaci Transparency International, kterou například opakovaně označil za zkorumpovanou. Podruhé se zase premiér nemusel omlouvat bývalému předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, o kterém ve sněmovně mluvil jako o „ožralovi“ nebo „zloději zlodějském“. Může si tedy Andrej Babiš skutečně říkat, co chce?
Svoboda projevu
Čtěte také
Soudy možnost lidí projevovat své názory v posledních desetiletích úpěnlivě chrání. V České republice i vzhledem k předchozí historické zkušenosti s dlouhodobou cenzurou, zapříčiněnou komunistickou nadvládou. Svoboda projevu tak dost často mívá, zvláště u veřejně známých osob a organizací, přednost před ochranou dobrého jména.
Samozřejmě jen do určité chvíle, například bulvární média už musela vyplatit lecjaké odškodné. Pořád ale ne v dost případech. I vysloveně lživým článkům se totiž v českých poměrech brání obtížně. Vlastně to ale není problém jen pomluv a lží, ale celé vymahatelnosti práva v České republice. I když je situace samozřejmě daleko lepší, než v tomto ohledu byla například ve smutně pověstných 90. letech, dostat se třeba k penězům, které malému živnostníkovi nezaplatil jeho silnější zákazník, je pořád v mnoha případech prakticky nereálné. Právo může být na vaší straně. Jak z toho těžit, je už však jinou věcí.
Čtěte také
Ale zpátky ke svobodě projevu. Ta sice není v České republice pořád tak široká a bezbřehá jako v některých jiných zemích, protože tady by například nepokryla rasismus, ale pořád je tak obsáhlá, že se opakovaně debatuje rovněž o zrušení trestného činu pomluvy. Některé lži totiž mívají až takové důsledky, že za ně může onen lhář, který je ventiluje, skončit i ve vězení. Spíše ale teoreticky, v praxi se to téměř nestává. Ostatně ani Andrej Babiš nečelil například za svá slova na adresu Transparency International trestnímu oznámení.
Politické lži
Andrej Babiš těží ještě z několika dalších věcí. Je politik a do politických vyjádření se toho vždy vejde tak nějak více než do vyjádření běžných smrtelníků. A je smutnou pravdou, že v rámci politického boje a kampaní se lže a pomlouvá. Babiše také při mnoha vyjádřeních chrání řečnický pultík v Poslanecké sněmovně a vůbec indemnita a imunita poslance. Babiš vydělává rovněž na tom, že i kvůli němu veřejná debata výrazně hrubne – to se následně projevuje i v posuzování jednotlivých výroků a situací.
Bránit se nadávkám a lžím právní cestou není skutečně nic jednoduchého a výsledek je vždy nejistý. Všelékem není antikampaň, třeba když Piráti aktivně a preventivně vyvrací lži, které se o nich šíří. Mnohé na ně naopak spíše upozorní.
Takže, může si Andrej Babiš skutečně říkat, co chce? Nemůže a je možné, že se za předešlé výroky přece jen ještě omluvit bude muset. Popsané spory totiž pokračují. Už nyní je ale jisté, že toho, co říkat nemůže, zase až tolik není.
Autor je šéfredaktor magazínu Lawyers & Business
Související
-
Problémem demokracie nejsou Babiš ani Zeman, ale Zuckerberg a Facebook, tvrdí politolog blízký ANO
Směřuje Česko k zombie demokracii, která si navenek udržuje tradiční demokratické mechanismy, ale důležité instituce v ní nefungují? Přou se Jan Urban a Karel Sál.
-
Jiří Pehe: Babiš v čele vlády dál oslabil respekt k právnímu státu
Andrej Babiš do politiky vstupoval s tím, že chce české prostředí očistit od některých problematických aspektů minulosti. Jenže projevuje neúctůu k právu a vládě zákona.
-
Lukáš Jelínek: Co se asi stane, když rozhodčí zlegalizuje Babišovy fauly?
Impérium vrací úder. Andrej Babiš (ANO) se rozjel a oponentům nedá svou kůži lacino. Obrátil se proti městskému úřadu v Černošicích i Transparency International.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.