Komentátor Kubičko: Odchod Kalouska? Je to velmi zdatný politik, co ale neumí, je přitáhnout voliče

19. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek (TOP 09) se v úterý po 22 letech vzdal svého poslaneckého mandátu. „Pokládám za racionální a taktické, aby ve sněmovně v diskuzi vystupovali dominantně ti poslanci, kteří se budou účastnit voleb do sněmovny, což já nejsem,“ řekl ve sněmovně a následoval potlesk ve stoje. Proč to udělal teď? „Protože na sebe přitáhl pozornost, kdyby to udělal později v době kampaně, tak by ji už nepřitáhl,“ myslí si komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko.

„Kalousek je obratný politik, kterého strany potřebují – na mediální výstupy, na vyjednávání, na znalost kuloárech. Jediné, co neumí, je přitáhnout voliče, protože na mnohé působí negativně. Řešil to tím, že se vždycky s někým spojil,“ míní Kubičko.

Čtěte také

Odcházející Kalousek se tak podle komentátora stal jedním z posledních reprezentantů „té staré pravicové a velmi tvrdé politiky“ z 90. let.

„Je to šachista, byl schopný hrát na mnoha šachovnicích. Do ničeho se natvrdo nezapojil,“ říká komentátor a připomíná, že s Kalouskem se negativní konotace pojily od roku 1998, ale žádná kauza pro něj neměla větší dopad a v politice pokračoval.

Dokončení mandátu nedává smysl

Proč Miroslav Kalousek opustil svůj poslanecký mandát, sám vysvětlil na svém webu:

„Termín nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny, ve kterých už nebudu kandidovat, byl vypsán neobvykle brzy, na konci loňského roku. V důsledku toho už budou všechny letošní schůze Poslanecké sněmovny probíhat v rámci volební kampaně. Je tedy zřejmé, že aktivní část mé 22leté kariéry poslance se završila právě nyní; pasivní (byť připouštím, že pohodlné) dokončení mandátu mi už nedává smysl.“ 

Kalouska ve sněmovně nahradí místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, který už oznámil, že opustí post radního Středočeského kraje.

02223663.jpeg

Miroslav Kalousek složil mandát

Do sněmovny se poprvé dostal v 1998, a to jako poslanec KDU-ČSL. Pak několik let lidovou stranu vedl. Blízko k politice měl už ale od začátku 90. let, kdy pracoval na Úřadu vlády ČR nebo na ministerstvu obrany ve funkci náměstka. V červnu 2009 ale od lidovců odešel a spoluzaložil TOP 09. Dvakrát byl ministrem financí, a to v letech 2007 až 2009 za vlády Mirka Topolánka, nebo o tři roky později ve vládě Petra Nečase.

Co považuje komentátor Kubičko za Kalouskovu politickou prohru? A co byl jeho majstrštyk? Na Kalouskovu politické kariéru se ptala Lucie Vopálenská.

Spustit audio

Související