Jako by si Orbán ani neuvědomoval, že válka znamená ohrožení evropské bezpečnosti, míní europoslanec Niedermayer

29. červenec 2022

Maďarský premiér Viktor Orbán se včera vrátil z jednání ve Vídni. Tématem byla evropská politika vůči Rusku a zejména plány na omezení spotřeby plynu. Jednání byla ohrožena jeho předchozí cestou do Sedmihradska, kde v kontextu s migrací mluvil o nepřípustnosti míšení ras. Projev odsoudily židovské obce a politici napříč Evropou, ale i dlouholetá Orbánova poradkyně. Rakouský kancléř Karl Nehammer tak ještě před jeho příjezdem musel odrážet výzvy, aby Orbána vůbec přijímal.

Nehammer už před příjezdem svého maďarského protějška sliboval, že se tématu migrace nevyhne. Snažil se tak umírnit výzvy proti přijetí Orbána do Vídně. Maďarský premiér ve Vídni migraci zmínil, s tím, že ji chce řešit společně, a to především s Rakouskem a Srbskem.

Čtěte také

Vlnu nevole vyvolal jeho předchozí projev na univerzitě v Sedmihradsku, ve kterém prohlásil, že odmítá, aby se středoevropané mísili s mimoevropany, což označil za míšení ras. V souvislosti s plánovanými úsporami plynu v projevu zlehčoval vyvražďování Židů a použil termín historické německé know-how.

Hosté:
Luděk Niedermayer, europoslanec (TOP O9)
Zoltán Szalay, redaktor slovenského Denníku N, který zároveň vede jeho maďarskou verzi s názvem Napunk
Ondřej Houska, redaktor Hospodářských novin, který se dlouhodobě věnuje Evropské unii
Zdeněk Novák, zahraniční redaktor Českého rozhlasu

Za výroky ho ostře kritizovaly židovské obce v Maďarsku i celé Evropě s tím, že použitý slovník nápadně připomíná rétoriku nacistického Německa. Projev odsoudila i Orbánova dlouholetá poradkyně Zsuzsa Hegedűsová, která jej označila za rasistický a poté ze své funkce rezignovala.

Ve Vídni se Orbán hájil tím, že v projevu měl prý na mysli kulturní, nikoli rasové míšení. Podle rakouského kancléře prý problém vyřešili přátelsky, s tím, že on sám i celé Rakousko odmítají jakékoli projevy rasismu a antisemitismu.

Shoda v otázce dodávek plynu

Společnou řeč naopak představitelé Rakouska a Maďarska našli v otázce dodávek ruského plynu. Členské státy EU se již dříve shodly na potřebě nahradit ruské zdroje jinými, a to co nejdříve. Evropská komise proto uzavřela několik předběžných dohod na dodávky plynu s Norskem, Izraelem a Egyptem a také Ázerbájdžánem a dál jedná i s Nigérií.

Čtěte také

Rakouský kancléř Nehammer se nyní připojil k maďarské kritice evropské komise. Vadí mu, jakým způsobem koordinuje nákup plynu, komise prý dává členským státům protichůdné instrukce. Po státech žádá, aby mezi sebou na mezinárodním trhu s plynem nesoupeřily, zároveň je však žádá, aby naplnily své zásobníky.

Státy EU si mezitím odhlasovaly úsporný balíček, který se snížením spotřeby plynu počítá. Proti tomuto balíčku se jako jediné ohradilo Maďarsko, které o dodávkách zároveň samostatně jedná s Ruskem. Orbán ve Vídni řekl, že schválený balíček bere na vědomí, ale zároveň ho pro svou zemi považuje za nevýhodný.

Postoj k válce na Ukrajině

Rakouský kancléř na jednáních rovněž vyjádřil přesvědčení o shodě s Maďarskem v otázce odsouzení ruské invaze na Ukrajinu. Kroky Maďarska tomuto prohlášení však dlouhodobě neodpovídají, země například blokuje transport zbraní přes své území.

„Maďarský premiér, na rozdíl od jasné většiny premiérů EU, dává najevo, že ta válka není náš problém. Jako by si neuvědomoval, že znamená opravdu bytostné ohrožení evropské bezpečnosti a z toho vycházejí některé jeho další kroky,“ tvrdí europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.

Poslechněte si celé Téma dne Renaty Kropáčkové.

Spustit audio

Související