Jaké fatální urbanistické chyby se dopustil Přemysl Otakar?

8. květen 2016

Prof. Jan Klápště boří ovšem představu o archeologovi se štětečkem a košťátkem v ruce.

"Když archeolog něco zamete, má to perfektně uklizené, ale ztrácí barevnost, rozdíly ve struktuře zemi, nerozumí terénu, ve kterém pracuje. Prostě, to ' zmatláte' dohromady. Jeden můj učitel proto košťátka a štětečky a na archeologických výkopech zabavoval a pálil."

Pokud nefunguje archeologie v přirozené spojitosti s antropologií a s dějepisem, pak nemůže fungovat vůbec. Cesta zdravého rozumu tady vede k naprostým omylům.

To v praxi, podle prof. Klápštěho, znamená, že při první návštěvě neznámého města, nejde pozorovat kruhový objezd, který je stejný, jako tisíce dalších, ale centrum města, náměstí. Stejně tak historici studují systém společnosti, aby pochopili její zákonitosti a hodnotový systém předků.

"Nepíšeme historii ani tak proto, abychom pochopili minulost, ale abychom především porozuměli sami sobě."

autor: dst
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.