Jakákoliv budova se dá zachránit, pokud není staticky narušená, říká architekt Okamura
Industriální turistika je na vzestupu. Dokládají to data z Dolních Vítkovic v Ostravě, kam loni zavítalo téměř 1,7 milionu návštěvníků.
„Areál Dolních Vítkovic je bezpochyby největším turistickým lákadlem v Moravskoslezském kraji,“ říká náměstek pro regionální rozvoj a turistický ruch Jan Krkoška (ANO).
Zájem výletníků se ale podle něho nesoustředí jen na něj: „Turisté, kteří jedou do Dolních Vítkovic, navštíví i okolní atrakce – Hukvaldy, Jeseníky, Beskydy,…“
Základní je ekonomický plán
Architekt a děkan Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci Osamu Okamura sleduje přestavbu vítkovického areálu od samého počátku a má za to, že jde o transformaci na velmi vysoké evropské úrovni.
Čtěte také
Inspiraci vidí například v německém areálu Zollverein, který je zařazen mezi světové dědictví UNSECO, nebo ve Slezském muzeu v polských Katovicích.
Další industruální památku stejného významu, jako jsou Dolní Vítkovice, v Česku podle Okamury nemáme. Připomíná ale zdařilé rekonstrukce menších objektů, jako je brněnská galerie Vaňkovka nebo holešovická galerie DOX.
„Jakákoli budova se dá do značné míry zachránit, pokud nejde o stavbu, která je nějak staticky narušená,“ vysvětluje Okamura. „Otázka je, nakolik je daný areál výjimečný. Ten ostravský byl roku 2002 zapsán mezi národní kulturní památky a zaslouží si tak nejvyšší pozornost.“
Velmi důležitý je prý v souvislosti s obnovou industriálních objektů dobrý ekonomický plán na to, jak stavbu nadále využívat. Rekonstrukce a udržování jsou totiž velmi nákladné.
Související
-
Ve světě designu a architektury
Představujeme tvorbu světoznámé architektky Evy Jiřičné s českými kořeny, která se proslavila návrhy schodišť a obchodů. Provází Lukáš Hurník.
-
Během rekonstrukce věznice do ní chodím i v noci. Musím, říká expertka na vězeňskou architekturu
České věznice jsou přeplněné. Jak to změnit? A proč není dobrý nápad postavit novou, pro 800 odsouzených?
-
František Roith. Výrazná tvář moderního klasicismu české architektury
Průvodci po pražské architektuře byli Zdeněk Lukeš a Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka