Jak se stala česká benediktinka abatyší v Mnichově i Praze? Bylo to překvapení, přiznává Šimuniová
Stanislava Francesca Šimuniová je od února abatyší opatství benediktinek Venio v Mnichově i Praze. Pochází z Brandýsa nad Labem, do řádu vstoupila v roce 2008 a donedávna žila ve společenství na Bílé hoře v Praze. „Bylo to překvapení a je to velká čest,“ říká v pořadu Hovory a dodává: „Znamená to velkou důvěru, protože to nejsou lidé, před kterými jsem měla nějakou kampaň, ale sestry, se kterými žiju denně.“
Abatyše přiznává, že až dosud nebyla na velkou komunitu zvyklá, protože v Praze na Bílé hoře jich sester bylo jen šest.
Čtěte také
„Pozice abatyše má své místo v chóru, jako by mu předsedá. Začíná modlitbou znamením, má určité liturgické úkony. Začínám a končím modlitbu, podle mne se orientují lidé, kdy začnou jíst a kdy skončí. Bylo to něco, co čeho jsem se musela nejdřív dostat.“
Všednodenní život si už prý ale „sedá“. „Kde mám sedět, kdy mám vstávat, co mám kdy číst nebo kdy zazvonit nebo se pomodlit, to je, myslím, už jasné. Ale ty další věci ještě asi budou chvíli trvat. Do mých úkolů spadá i starost o majetek, máme nějaké nemovitosti a taky zaměstnance, takže to jsou témata, která mě čekají,“ dodává.
Jaká byla cesta Francescy Šimuniová, která se narodila jako Stanislava? To si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Evy Hůlkové.
Související
-
Francesca Šimuniová: Nový Kříž smíření na Bílé hoře symbolizuje minulost, světlo i naději
Jak vznikla myšlenka vztyčit na místě bitvy na Bílé hoře smírčí kříž? Jak kříž přijala veřejnost?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka