Jak se Kubiš, Gabčík a další cvičili ve Skotsku. Arisaig aneb Co doopravdy bylo před operací Anthropoid?
Oblast v okolí vesničky Arisaig na severozápadním pobřeží Skotska je vzdálená přes 2200 kilometrů. Přesto nás s ní pojí jedna důležitá historická vazba. Právě tady se během druhé světové války připravovali čeští a slovenští parašutisté, kteří pak byli vysazováni v okupované vlasti. Tady se cvičili budoucí hrdinové včetně Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka. Jak se Češi a Slováci na severu Skotska ocitli?
V odlehlé oblasti, kam bylo možné dostat se jen na speciální povolení, zřídilo svá výcviková střediska Oddělení pro zvláštní operace. Jeho cílem bylo organizovat sabotáže a diverzní akce v Němci okupované Evropě. Od samého počátku se počítalo i českými a slovenskými dobrovolníky, příslušníky exilové armády.
Výcvikovými středisky ve skotském Arisaigu a dalších místech ve Velké Británii prošly během válečných let tři stovky Čechů a Slováků. Jedenasedmdesát mužů během své mise zahynulo.
Nepříliš vzdálená minulost je v Arisaigu dodnes živá. Usedlosti jako Arisaig, Garramour, Treiht House nebo Camusdarach lodge stále stojí. V nich žili českoslovenští výsadkáři a učili se tam zacházet s trhavinami, ubránit se nepříteli holýma rukama i šifrovat radiotelegrafické zprávy.
Památce parašutistů je dokonce věnováno malé muzeum a památník na břehu mořské zátoky. Bývalý honorární konzul v Edinburghu Paul Millar vzpomíná, jak se monument stavěl.
Rozhlasový dokument Jaromíra Marka s názvem Arisaig aneb Co doopravdy bylo před operací Anthropoid? se vydává po místech spojených s československými vojáky.
Průvodcem je místní nadšenec Henrik Chart, dobrovolný pracovník muzea v Arisaigu, který se místní historii věnuje. Vydáme se s ním na mořský břeh hledat munici a zbytky kovových předmětů, na kterých se muži učili zacházet s výbušninami.
Přímí aktéři a pamětníci už nežijí, paměť uchovávají jejich děti. Například Gilly Halcrow, dcera Ernesta van Maurika, muže, který cvičil první dvě skupiny Čechoslováků. Dozvíme se, jaký byl osud výtisk knížky Karla Čapka Anglické listy, jejíž anglický překlad věnovali účastníci prvního kurzu v Arisaigu instruktorovi Ernestu van Maurikovi, i to, proč bylo součástí výcviku i pití whisky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.