Jak chránit květiny před invazními soupeři? Někdy stačí jen shrabat starou trávu

1. únor 2025

Rostlinám, které ohrožují invazní trávy, někdy pomůže, když se daná louka prostě jen shrabe, uvádí nová studie z Kalifornie. Semena totiž po odstranění tlejícího odpadu dokážou lépe klíčit a rostliny dorůst. Autoři studie v časopise Restoration Ecology vyzdvihují, že taková metoda by byla levná i ekologická, není třeba používat herbicidy. Pomůže také opylovačům.

V univerzitním kampusu v Kalifornii, kde pokus probíhal, rostly původně roztroušené byliny a keříky, ty ale přerostla invazní jednoletá tráva evropského původu zvaná sveřep. Květnatá prérie se změnila na monotónní porost.

„Při obhospodařování našich luk víme, že musíme shrabat stařinu. Jenže v Kalifornii není úplně typická louka,“ vysvětluje botanička Jitka Klimešová. I když pokus podpořil původní druhy, dařilo se i těm nepůvodním.

„Početní zastoupení původních druhů vzrostlo o 4 procenta, nepůvodních o 7 procent. nejsem si jistý, zda tohle autoři chtěli,“ upozorňuje Petr Pyšek, odborník na invazní ekologii, který patří k nejcitovanějším světovým vědcům.

Sveřepu nevadí ani spásání dobytkem, je na to z Evropy zvyklý. Vědci připomínají, že v Americe je nepříjemnou invazní rostlinou také běžná evropská tráva - lipnice luční.

„Trávy jsou jednou z nejpokročilejších evolučních forem. Řada významných biomů je tvořena travami. Není divu, že ty, které dokážou invadovat, jsou tak úspěšné,“ dodává Pyšek.

Velká část evropských invazních rostlin pro změnu pochází z Ameriky. Příkladem je ambrozie, která trápí alergiky.

Jak chránit původní květenu před invazními travami ? Co pomáhá hodnotit nebezpečí invazí? Proč se mění zvuk krajiny s invazními rostlinami? Moderuje Martina Mašková. Debatují botanici Jitka Klimešová a Petr Pyšek, spoluúčinkuje herec Kajetán Písařovic.

Spustit audio

    Související