Ivana Noble: Žijeme v době, na kterou budeme muset najít nějakou odpověď

24. květen 2015

Hostem Evy Hůlkové je teoložka, prof. Ivana Noble, pedagožka Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy a husitská farářka. Teologické vzdělání považuje za důležité, protože vnáší do života vědomí dlouhodobých horizontů.

Investice do vzdělání, aby byla dlouhodobě promyšlená a udržitelná, se nemůže redukovat jenom na to, co přinese okamžitý prospěch. Ve svých studijních oborech usiluje o to, postavit studium teologie trochu jinak, než je v klasických podobách.

V životě i v profesi je pro ni důležitý požadavek citlivosti na jiné tradice, nepředpojatost, tolerance a informovanost. Zdůrazňuje ale, že tolerance nesmí být synonymem ke lhostejnosti.

K našemu společnému křesťanskému dědictví patří podle Ivany Noble sdílení dobrých i špatných věcí – tedy i těch, které nechceme a s nimiž se musíme nějak vyrovnávat.

„Žijeme v době, na kterou budeme muset najít nějakou odpověď a budeme muset mobilizovat naši vnitřní sílu, abychom tu dobu ustáli,“ říká prof. Ivana Noble, host nedělních Hovorů.

autor: ehů
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.