Ivan Binar: Kormoráni a PET lahev

4. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Plasty. Dokázali bychom žít i bez nich?
0:00
/
0:00

Na hladině řeky spočívají štíhlá břevna k sobě vázaná a vytvářejí ladnou křivku před ledolamy u Novotného lávky v Praze na Vltavě. Jsou tu patrně proti invazi svinstva pocházejícího od lidí, které sem zanáší řeky proud. Nebo snad kvůli rackům, aby měli kam usednout znaveni poletováním? 

Spočívají na břevnech často, halabala usazení, někteří hledí k mostu, jiní na opačnou stranu, vrtí se neposedně, namačkaní na sebe. Po chvilce vzlétnou, jako když do vrabců střelí. 

Čtěte také

Žádná kázeň, žádná organizovanost. Co bychom chtěli od racků… Taky krotká kačena divoká si občas přisedne. Je to jejich domov. Včera si tam dokonce čistila žluté zuby zatoulaná nutrie.

Dnes místo bílých racků zasedali na břevnech černí kormoráni. Kde se tu vzali? Před lety k nám přilítli z dávné písničky o dětech z Pirea a k nemalé zlosti rybářů se jim uprostřed Evropy zalíbilo. Zpočátku se krčili za městem na stromech nad řekou a teď už jim – zdá se – otrnulo. 

Snad je to způsobeno úbytkem turistů, že si troufnou do centra. Rozsadili se v pravidelných rozestupech doporučených hygienikem, schválených ministrem zdravotnictví a nařízených předsedou vlády, aby se navzájem nenakazili nakažlivou chorobou, hleděli tupě do mírně zčeřené hladiny a nic.

Šest nových ostrovů

​V invazi svinstva přinesla voda krajnímu kormoránovi úplně vpravo prázdnou temně zelenou PET lahev rovnou pod zobák. Pták si ji bedlivě prohlédl a odsunul dál, k sousedovi po levici. 

Čtěte také

Taky ten flašku prozkoumal, ani on však na ní neshledal nic zajímavého; přeposlal ji dalšímu kormoránovi a tak láhev putovala od jednoho k druhému, situace se opakovala jako při hře na tichou poštu. Poslední v řadě byla kačena. Jenže ta se na flašku ani nepodívala a ulítla za svými kachními prioritami, k nimž PET lahve zřejmě nepatří.

​Dočetl jsem se, že za rok 2016 se ve světě prodalo přes 480 miliard PET lahví. Aby se taková lahev rozložila, bude to trvat 450 let. Kolik je to generací člověka...

Ve světových oceánech se vytvořilo šest nových ostrovů – šest plovoucích ostrovů z plastů, které dohromady váží 268 950 tun. Největší v Tichém oceánu je čtyřikrát větší než Německo.

Ivan Binar, spisovatel a překladatel

​Obávám se, že toho svinstva, které nepřestáváme vyrábět, se jen tak nezbavíme. Ani když budeme třídit odpad sebeodpovědněji. 

A kormoráni nám s tím nepomůžou. Ani kačeny.

Autor je spisovatel

autor: Ivan Binar
Spustit audio