Iva Pekárková: Za velké vlastenecké války byl kosinus roven až 3

30. listopad 2021

Můj tatínek, vzděláním matematik, měl hezkou příhodu z vojny. Probíhala právě přednáška z balistiky, vojíni seděli v učebně, soudruh major stál u tabule a křídou po ní psal výpočet dráhy projektilu. Načmáral pár vzorečků, podrbal se za uchem, pak s rozmachem odložil křídu a prohlásil: „A kosinus se rovná 1,2.“

Většina vojínů v učebně neměla ponětí, co je to kosinus, a ani je to nezajímalo. Čekali jen, až dostanou opušťák. A tak tiše seděli, nenápadně poklimbávali a snažili se na sebe neupozornit. Každý voják ví, že to nejnebezpečnější je vybočovat z řady.

Čtěte také

Ale můj tatínek se neudržel. Pročistil krk, a když se soudruh major za tím zvukem otočil, vypravil ze sebe: „Soudruhu majore, ale kosinus nemůže mít hodnotu vyšší než 1.“

Mezi vojíny to zašumělo. Byli zvědaví, jak si soudruh přednášející s touhle informací poradí. V duchu se ušklíbali při představě, jak celou úlohu přepočítává a pátrá, kde udělal chybu. Ale nedočkali se.

Major mého tatínka seřval, že nestojí v pozoru, jak má, pak se zahleděl do stropu, jako by tam nahoře hledal inspiraci, a káravým hlasem pronesl: „Za velké vlastenecké války byl kosinus roven až třem!“

Čtěte také

A bylo.

Tak jak to na vojně bývalo zvykem, byl můj tatínek po zásluze potrestán. Dostal na týden „rajóny“, obdržel hadr, smeták a kýbl a uklízel celá kasárna. To aby si příště na nadřízené tak drze nevyskakoval.

Ideologie je důležitější než přírodní zákony

Skutečně ho to tenkrát poučilo. Pochopil, oč důležitější je ideologie než matematické či fyzikální zákony. Podle soudruha majora hodnota kosinu zobrazovala míru oddanosti věci.

Další přednášky už neposlouchal. Naučil se klimbat s otevřenýma očima a prostě to celé nějak přežít. Jen doufal, že nebude válka a on nebude muset do boje pod velením soudruha majora nebo někoho podobně myslícího. Naštěstí válka nepřišla.

Iva Pekárková

Tahle příhoda se mi po letech vybavuje, když sleduju covidové mudrování a rychle se šířící ezovaginismus. Určitě už dříve byli na světě lidé hluboce přesvědčení, že přírodní zákony, včetně těch matematických, je možné ohýbat po libosti za pomoci doktrín, ideologií a v některých případech prachobyčejných lží. Jen tyhle jedince v dobách předcovidových nebylo tolik vidět.

Autorka je spisovatelka, žije v Londýně

Spustit audio