Iva Pekárková: Udělat z covidu „rýmičku“?

21. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Laboratorní testy už dlouho pomáhají lékařům vyznat se v původcích nakažlivých onemocnění.

Po všech nedobrých zvěstech o novém koronaviru, jaké se dennodenně objevují v médiích, jsem zachytila zprávu, která vypadá velmi nadějně.

Posloucháte rádi komentáře a glosy? Všechny najdete na stránkách mujRozhlas.cz

Vědci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě spolu s vědci z proslulé newyorské nemocnice Mount Sinai v posledních třech měsících zkoumali, jak se virus chová v plicních buňkách.

Čtěte také

Zjistili, že buňkám zabraňuje spalovat karbohydráty. Tím pádem se v buňkách hromadí velké množství tuku. A přesně takové prostředí virus potřebuje, aby mohl buněčného aparátu využít k replikaci virionů.

Jakmile zabráníte hromadění tuku v plicních buňkách, virus přijde o vhodné prostředí a přestane být nebezpečný. Jinými slovy: covid-19 se promění v příslovečnou „rýmičku“.

Tím, že virus potřebuje „obézní“ buňky, aby se mohl v těle namnožit, se vysvětluje, proč mívá onemocnění horší průběh u lidí s nadváhou a u lidí s vysokou hladinou cholesterolu nebo cukru v krvi – lidí s náchylností k srdečním chorobám nebo s cukrovkou. Lipidy nebo jejich prekurzory jsou v jejich tělech snáze dostupné a virus se tudíž může více množit. 

Léčba by mohla existovat už za několik týdnů 

Výzkumníci přišli na to, že látka jménem fenofibrát, která se běžně užívá ke snižování hladiny cholesterolu v krvi, hromadění tuku v plicních buňkách dovede zabránit. S její pomocí se tkáň dokáže zcela zbavit viru během několika málo dní.

Iva Pekárková

Zatím jsou pokusy na úrovni tkáňových kultur, to znamená na samém začátku. Ale vzhledem k tomu, že je fenofibrát v prodeji už od 70. let a jeho účinky i vedlejší účinky jsou dobře známé, je ke klinickým testům jeho úspěšnosti v boji proti koronaviru možné přistoupit téměř okamžitě.

Budeme-li mít jako lidstvo štěstí, je možné, že se fenofibrát bude používat k léčbě covidu-19 už za několik týdnů. Vědci si takové naděje rozhodně dělají.

Prozatím jim můžeme zcela nevědecky držet palce a pokoušet se snižovat hladinu lipidů ve vlastní krvi.

Autorka je spisovatelka, žije v Londýně

Spustit audio