Iva Pekárková: Čas, který jsem prolenošila a jen vsávala svět, mi dal nejvíc
Publicistka, spisovatelka a překladatelka Iva Pekárková strávila od roku 1983 a své emigrace z totalitního Československa značný kus života na cestách. Nyní žije v Londýně a často se z něj vrací do Česka.
Úspěšná autorka nejenže stále publikuje a píše, ale v Británii se živí také jako taxikářka. Na cestách po Evropě, Americe i Africe si vyzkoušela řadu povolání.
Prozaička, publicistka a překladatelka Iva Pekárková studovala Přírodovědeckou fakultu UK, obor mikrobiologie a virologie. Krátce před dokončením studia, v roce 1983, ale emigrovala. Po desetiměsíčním pobytu v uprchlickém táboře v Traiskirchenu u Vídně získala roku 1986 za podpory nadace Amerického fondu pro československé uprchlíky (AFCR) povolení k odjezdu do USA. Na přelomu let 1988–1989 žila půl roku v Thajsku a zabývala se poměry v místních táborech pro utečence. V letech 1993 a 2000 strávila několik měsíců v Indii. Od roku 1997 žila v Praze, příležitostně překládala a působila v redakci Mladé fronty Dnes. V roce 2003 strávila téměř dva měsíce v Nigérii. Od roku 2005 žije v Londýně a pracuje jako taxikářka a tlumočnice. Napsala tři desítky knih a působila v řadě periodik. Pro Český rozhlas Plus připravuje pravidelně své glosy.
Výraz lenosti
„Myslím, že jsem líná. Ano, napsala jsem třicet knih, jenomže mě to baví. Takže se vyhýbám poctivé práci a místo toho píšu. Dělat to, co mě baví, považuji stoprocentně za výraz lenosti a jsem přesvědčená, že jsem svůj život prolenošila,“ říká s nadhledem.
„Zejména mládí, protože mé studium nebyl žádný problém. A čím víc stárnu, tím víc vidím, že to prolenošené období, kdy člověk nedělá nic konkrétního, ale jen do sebe vsává svět a pozoruje, jak to všechno je, to se mi vyplatilo nejvíc.“
Patřím k lidem, kteří jsou schopni poučit se ze života v cizí zemi.
Iva Pekárková
Když o věcech čtete a něco zjišťujete, těžko s vámi potom někdo manipuluje, říká Barbora Hrzánová
Herečka Barbora Hrzánová exceluje především na divadelním jevišti a mnohých lidí se dotkla svou přímostí a civilním projevem. „Když připustím tezi, že mám otevřenou hlavu, je to rozhodně velký prostor ke svobodě,“ říká.
Nenechám se opít rohlíkem
Pekárková ale svá studia nedokončila a ve čtvrtém ročníku oboru mikrobiologie emigrovala přes Rakousko do Spojených států. Své znalosti ve vědeckém oboru však přesto v životě stále zhodnocuje.
„Možnost chodit do školy a něco se dozvědět považuji za úžasnou věc. Využívám to v psaní a vlastně každý den kolem sebe vidím, jak se mi hodí základ vědy a mé knihy jsou lepší. Protože se nenechám opít rohlíkem,“ říká spisovatelka.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím pondělním hostem. Iva Pekárková bude v souvislosti se svým životem v Londýně mluvit také o brexitu a no go zónách, které podle ní v hlavním městě Velké Británie neexistují.
Související
-
Iva Pekárková: Zemřel sebevraždou
Nepotěšilo mě, že se Keith Flint z kapely Prodigy rozhodl odejít z tohoto světa. Ale chápu ho.
-
Iva Pekárková: Když čeští lékaři vraždí nigerijské diplomaty
19. únor je den smutného výročí, na které si málokdo vzpomene. V roce 2003 zastřelil 72letý lékař Jiří Pasovský nigerijského konzula v Praze legálně drženou zbraní.
-
Iva Pekárková: Nechce se ti pracovat, černochu? Chyť se bělošky
Můj skoromanžel K. je velmi pracovitý. Když může, dělá přesčasy, často je těžké ho přimět, aby si vzal aspoň na neděli volno. A dostat ho na dovolenou? To je skoro nemožné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.