Islámský stát končí. Jeho bojovníci by se mohli vracet k al-Káidě, myslí si expert

12. říjen 2017

Dvanáctý říjen je v moderních dějinách terorismu zapsán krvavým písmem hned dvakrát. Nejprve v tomto dni v roce 2000 zaútočila dvojice sebevražedných atentátníků, napojených na organizaci al-Káida, v adenském přístavu v Jemenu zabila na americké vojenské lodi Cole sedmnáct členů posádky a třicet devět zranila. O dva roky později sebevražedný atentáník z okruhu organizace Džamá Islamíja, souznící s al-Káidou, zaútočil na dva populární noční kluby v letovisku Kuta na indonéském ostrově Bali.

Bilance druhého útoku byla ještě krvavější – přes dvě stě zabitých, ponejvíce z Austrálie, a zhruba stejný počet raněných. Al-Káida tehdy, pouhý rok po útocích z 11. září ve Spojených státech, platila za největší postrach Západu a Usáma bin Ládin byl globální psanec číslo jedna.

Dnes je zakladatel al-Káidy po smrti a jeho organizaci zcela zastínil takzvaný Islámský stát a jeho vůdce, samozvaný chalífa Abú Bakr Bagdádí.

Kdo by se chtěl přidat k poraženým?

Podle vedoucího Centra pro studium Blízkého východu MUP Břetislava Turečka ztratí značka IS či ISIS, když přijde o poslední zbytky teritoria, mezi globálními džihádisty na přitažlivosti.

„V době, kdy byl Islámský stát na vzestupu, tedy zabíral další území, dostával se ke zbraním, ovládal území obývané až osmi miliony obyvatel, působil jako magnet. Přidávala se k němu celá řada kmenových vůdců se svými lidmi, protože šlo o silnější a perspektivnější organizaci,” popisuje.

„Teď jsme po zhruba třech letech svědky opačného trendu, kdy Islámský stát o všechno přichází, dá se tudíž čekat, že bude ztrácet také sympatie. Kdo by se chtěl přidat k někomu, kdo je na ústupu a na útěku?” ptá se expert na Blízký východ.

Bojovníci syrské povstalecké milice Ahrar aš-Šám

Síť buněk

Experti často říkají, že IS nezmizí, ale přemění se. V co by se mohl proměnit? „Viděl bych to jako klasičtější síť teroristických buněk nebo organizaci, která je nadále aktivní v několika zemích po světě, kde podniká teroristické útoky, ale už nemá kontrolu souvislého území v oblasti Sýrie a Iráku, kde by mohla budovat jakýsi kvazistát,” odpovídá Jan Veselý, arabista a politicko-bezpečnostní analytik.

„V podstatě se Islámský stát řadí po bok ostatních teroristických organizací. Tím, jak funguje, i z hlediska svých ambicí, protože už není tak silný jako dříve,” myslí si.

Střety pokračují

Podle Turečka působili zakladatelé Islámského státu ještě před několika lety v al-Káidě, ve které si následně založili odštěpenou organizaci. „Říkám to velmi zjednodušeně, ty vztahy byly velice složité,” dodává.


Islámský stát na sebe sice brutalitou strhával pozornost, zároveň to už bylo pro některé zahraniční podporovatele příliš. Jan Veselý

„Z vnějšího pohledu se agenda těchto dvou organizací liší jen velmi málo, můžeme říci, že pro Západ představují srovnatelné nebezpečí. Když se ale podíváme na faktický vývoj na bojištích, vidíme, že například v Sýrii dochází stále k ozbrojeným střetům, kdy Islámský stát bojuje proti současnému převtělení al-Káidy, které si teď říká Tahrír aš-Šám. Ačkoliv sdílejí ideologii, tak svádějí konkurenční boj o bojovníky, o finance, o podporu zahraničních partnerů,” popisuje expert.

Pravděpodobná je i možnost, že dvě známé teroristické organizace vytvoří společnou frontu. „Do určité míry se to děje, byť ne oficiálně. Když syrský režim začal před dvěma lety osvobozovat nějaké území, umožnil často odchod teroristů a povstalců, často i se zbraněmi. Tito lidé odcházeli do provincie Idlib. Dnes celou tuto provincii ovládají různé džihádistické skupiny, z nichž největší je Tahrír aš-Šám, pozůstatek al-Káidy. Dá se čekat, že se v rámci přeskupování i bývalí bojovníci Islámského státu mohou k al-Káidě znovu vracet,” odpovídá Tureček.

Připravuje půdu pro věci příští

„Je tu velká ideologická podobnost,” připomíná Veselý. „Zatímco Islámský stát se ale ve své propagandě zaměřuje na spektakulární destrukci kulturního dědictví nebo brutální popravy, al-Káida se v Sýrii snaží držet spíše stranou, jakoby ukázat, že má o něco lidštější tvář,” vysvětluje.

Záber z videa ISIS z brutální popravy amerického novináře Jamese Foleyho

„Islámský stát na sebe sice brutalitou strhával pozornost, zároveň to už bylo pro některé zahraniční podporovatele příliš,” myslí si arabista.

Ajmána Zawahrího, vůdce Al-Káidy, který říká, že jejich pojetí džihádu expanduje, zároveň zdůrazňuje jeho internacionalismus a varuje před regionalismem a vstupem islamistů do politiky. Za varovné příklady dává Egypt či Tunisko.

„Velký rozdíl mezi al-Káidou a IS je v tom, že zatímco Islámský stát se snažil budovat kvazistátní utopii, al-Káida je ve svých ambicích střídmější, spíše se zaměřuje na běžnou teroristickou činnost. Připravuje půdu pro věci příští,” říká Veselý.

autor: všt
Spustit audio