Informace o padlých se bude Rusko snažit dál tajit. V evidenci zemřelých panuje chaos, říká komentátor Dvořák

5. březen 2022

Zatímco mluvčí ruské armády potvrdil jen bezmála pět set padlých, ukrajinské prameny hovoří o více než dvacetinásobku mrtvých na ruské straně, připomíná komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák a dodává: „Je docela pravděpodobné – ne-li jisté, že ruské úřady počet mrtvých uměle snižují.“

Existují dokonce případy, kdy armáda odmítá potvrdit úmrtí vojáka, přestože pozůstalí mají k dispozici záběry s jeho tělem, naznačuje komentátor a doplňuje, že se proslýchají také zvěsti o mobilních krematoriích, které s sebou vojáci přivezli.

Čtěte také

Přestože lze očekávat, že se Rusové budou i nadále snažit aby bylo zpráv o padlých co nejméně, tyto informace není dost dobře možné utajit, domnívá se Dvořák. „Tato válka nemá vůbec žádná pravidla, a to jen napomáhá chaosu v evidenci zemřelých a ztracených lidí.“

Host Speciálu nicméně doplňuje, že také Ukrajinci tu a tam „vydávají přání za otce myšlenky“. Z jejich pohledu se nicméně není čemu divit, upozorňuje: „Je to válka, v níž je Ukrajina proradně přepadená.“

Za lživé informace až 15 let

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal změnu trestního zákona, na základě které bude možné postihovat „vědomě lživé informace o ruské armádě a jejích příslušnících“, a to nepodmíněným trestem odnětí svobody v trvání až 15 let. Tuto nejvyšší trestní sazbu pak doplňují ještě finanční postihy do výše patnácti milionů rublů.

„Tato novela byla schválena doslova bleskově – v jednom dni o ní rozhodly obě sněmovny a okamžitě ji podepsal prezident Putin,“ konstatuje Libor Dvořák, který má za zcela evidentní, že trestání v této věci bude v kompetenci nikoliv justice nebo vyšetřovacích orgánů, nýbrž nejvýše postavených lidí kolem pezidenta.

Ačkoliv komentátor Českého rozhlasu neočekává mnoho trestů, je podle něj zcela nepochybné, že nějaké padnou. Na možnou dvojsečnost zákona, která by mohla postihovat i lživé informace o armádě ze strany státu, jeho konstruktéři zřejmě nepomysleli, uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam rozhovoru Tomáše Pancíře s Liborem Dvořákem.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.