Libor Dvořák: S bílou vlajkou papež nepochodil na Ukrajině ani v Rusku
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že se osobně zúčastní sobotního pohřbu zesnulého papeže Františka. Kremelská prezidentská kancelář naopak oznámila, že Vladimir Putin při této příležitosti do Vatikánu neodcestuje. Kdo bude Rusko při posledním loučení s Františkem reprezentovat, se teprve rozhodne.
Sice očekávané, ale přece jen šokující bylo pro celý svět pondělní úmrtí římského papeže Františka.
Čtěte také
Při této příležitosti se četná ruská, ukrajinská i světová média zamýšlejí nad tím, jaký byl vztah obou zemí a jejich nejvyšších představitelů k Vatikánu jakožto k metropoli světového katolicismu i k hlavě této církve osobně.
Už dlouho a spolehlivě nabito měli především ruští propagandisté, kteří o ukrajinských rozpacích, pokud jde o Vatikán i papeže osobně, vědí své. Jisté nevole Volodymyra Zelenského, ale vlastně většiny Ukrajinců jsou si všichni, kteří mají o problému alespoň minimální představu, dobře vědomi, a že válka problém jen prohloubila, je také každému jasné.
A tak hlásné trouby Kremlu hned v pondělí dopoledne zabouřily jako u Jericha. Známý ruský propagandista Sergej Markov připomněl například vztah svatého otce k Putinovi.
Čtěte také
U toho prý obdivoval nejen vzdělání a znalost cizích jazyků, ale také politickou zdrženlivost. Zmínil také to, že papež se během svého 12letého pontifikátu s ruským prezidentem osobně sešel hned třikrát – pravda, naposledy v roce 2019.
Týž Markov při stejné příležitosti neopomněl tvrdě se osopit na Volodymyra Zelenského, o kterém prohlásil, že papeže nenáviděl. Hned také z rukávu tasil známý fakt v podobě papežova výroku, že „Kyjev by měl myslet na bílou vlajku“.
Vatikán vs. Zelenskyj
Ten Zelenského opravdu pohněval a Vatikán měl co dělat, aby vymyslel nějakou rozumnou reakci. Nakonec přišel s nepříliš přesvědčivým, ale vcelku akceptovatelným tvrzením, že papež neměl na mysli bílou vlajku kapitulace, ale celkem běžný válečný historický symbol ochoty vyjednávat.
Po Františkově smrti ukrajinský prezident prohlásil, že tento zástupce Boha na zemi měl rád lidi a za Ukrajinu se modlil. Na druhé straně se podobným výrokem nedá smazat ukrajinské podezření, že Vatikánu není na většinově pravoslavné Ukrajině co věřit.
Papež po celou válku na obě strany naléhal, aby konflikt ve všeobecném zájmu ukončily. Ze všeho nejspíš měl ale na mysli jeho ukončení za každou cenu a na takovéto apely Ukrajina – alespoň prozatím a taky většinově – jednoduše neslyší.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.