I BIS má své vlastní zájmy, když nás varuje před Čínou, upozorňuje expremiér Nečas. Čína je nebezpečí i podle FBI, oponuje senátor Hilšer
Společnost Home Credit většinově vlastněná Petrem Kellnerem platila PR agentuře C&B Reputation Management za propagaci dobrého jména komunistické Číny. Společnost Home Credit po dnech váhání přiznala, že agenturu najala, ale prý tím sledovala jen byznysové, nikoliv politické cíle. Útočí Home Credit na demokracii v Česku?
Čtěte také
„Tato debata u nás běží hystericky, nepřiměřeně... V žádné jiné zemi podobnou hysterii nevidíme. Její motivy jsou primárně vnitropolitické,“ tvrdí v pořadu Pro a proti bývalý premiér, podnikatel v oblasti poradenství a prezident sdružení New Silk Road Infrastructure Development & Technology Association Petr Nečas.
Debatu o Číně prý vítá. „Doporučoval bych ale, aby skončila hysterie a neužívaly se zbytečné termíny jako zločinný režim. Nechme to na samotných Číňanech... Nedovolím si být tak arogantní, že bych svůj pohled na svět vštěpoval 1,4 miliardám lidí. Většina těch, kteří tato slova pronášejí, o Číně příliš mnoho neví.“
Každá zpravodajská služba má své institucionální zájmy... Pro mocnosti jako Rusko nebo Čína leží Česká republika mimo hlavní koridory jejich strategických zájmů..., představuje pro ně klidné zázemí. To ale z hlediska svých institucionálních zájmů BIS nenapíše do otevřené zprávy... Čína a obecně asijské kultury jsou civilizačně postaveny jinde, nemáme jim vnucovat svůj pohled na svět a své hodnoty... Nezaznamenal jsem jediný výrok z čínské strany, který by nebyl sebeobranný.
Petr Nečas
Podnikatel upozorňuje, že se společností PPF nespolupracuje. „Mohu pouze konstatovat, že považuji za úsměvné, když se z toho dělá útok na demokracii. Kdyby tak silná nadnárodní korporace chtěla razantně ovlivňovat politickou diskuzi na zahraničně-politické téma v Česku, tak si přece nenajme v podstatě druhořadou PR agenturu.“
„Máme mít své hodnoty, ty si ale máme hájit u nás doma... Naše hodnoty bránit nemusíme, Číňané nám ničím nehrozí... Bavme se, diskutujme o tom, ale nepodléhejme pořád této hysterii, falešným mýtům. PPF má své ekonomické zájmy, neohýbá žádným způsobem demokratickou diskuzi,“ ujišťuje Petr Nečas.
Čtěte také
Čína je nebezpečí
„Politika má také morální rozměr, pan Nečas mluví o byznysovém rozměru, ale to od sebe nejde oddělovat,“ připomíná senátor Marek Hilšer (MHS, člen senátního klubu STAN).
Podle něj je Čína zločinný komunistický režim, který potlačuje lidská práva a snaží se expandovat do světa. „Pokud se takový režim snaží proniknout do naší země, snaží se ovlivňovat politiky, aby vytvářeli lepší obraz o takovém režimu, tak je to samozřejmě problém a ohrožení demokracie nejen u nás, ale ohrožení celého západního světa.“
Je naprosto jasné, že se Čína snaží získat strukturální odvětví nejen v České republice, ale v celé Evropě. Jedním z prostředků je budování sítí 5G, proti čemuž varuje i Bezpečností informační služba. Vy tady možná hájíte zájmy českých nebo čínských firem..., to je v pořádku, ale prosím nerozmělňujte debatu tím, že i BIS má institucionální zájmy. A není to jen závěr BIS, ale třeba FBI... Začíná se obracet postoj k Číně, protože si všichni uvědomují, že je to velké nebezpečí.
Marek Hilšer
Pokud si firma, jejíž minimálně 40 % byznysu je postaveno v Číně, platí v Česku PR agenturu, aby monitorovala politiky a vytvářela kampaně proti odpůrcům politiky Číny, lze to označit za útok na demokracii, věří senátor.
„Čínu nechce nikdo poučovat. Ale nesmíte se divit, že bráníme tomu, aby sem čínské vlivy, které souvisí s diktátorskými tendencemi, pronikaly... Čína je arogantní a my máme právo zastávat jasně demokratické hodnoty a bránit je,“ shrnuje Marek Hilšer.
Související
-
Jak Huawei sbírala vaše data. „Měli pocit, že pracují pro tajnou službu“
Česká pobočka Huawei prý sbírala citlivé informace. Svědectví bývalých manažerů společnosti podrobně rozebíráme v podcastu Vinohradská 12.
-
Jiří Hošek: Miloš Zeman nemá pravdu. Důkazy proti Huawei existují, jsou přímo v čínských zákonech
Miloš Zeman považuje obvinění proti společnosti Huawei za nekalou obchodní soutěž a rád by čínského výrobce viděl mezi účastníky tendrů na budování digitálních sítí 5.0.
-
Byznys jednoho člověka si nesmí podmanit zahraniční politiku státu, myslí si o Kellnerovi sociolog
Miliardář Petr Kellner se ve výroční zprávě PPF nečekaně vyjádřil ke stavu současné společnosti. Varuje před ohrožením tradičních hodnot a rovnostářstvím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.