Host Studia Leonardo: sinoložka Zlata Černá
Čínský jazyk, dějiny a filozofii nám v úterním vědeckém interview přiblíží sinoložka Zlata Černá.
Jaká je současná Čína? Kdo se u nás učí čínsky a jaké stereotypy v náhledu na čínskou kulturu u nás přetrvávají? Zeptá se moderátor Jan Burda.
PhDr. Zlata Černá studovala v letech 1951-56 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obor čínština a dějiny Dálného východu (diplomová práce o Čchü Čchiou-pajovi). Pracovala v Orientální sbírce Národní galerie (1960-63), v Orientálním ústavu (1964-70) a v Náprstkově muzeu, kde je od 1977 kurátorkou čínské a vietnamské sbírky a sbírky lamaistického umění. V letech 1975-80 vedla kursy klasické čínštiny a četby klasických textů v Jazykové škole v Praze; od roku 1990 přednáší externě o čínském umění v Ústavu Dálného východu FF UK. Po nuceném odchodu z OÚ pořádala v průběhu 70. a 80. let neoficiální semináře o čínské literatuře pro studenty sinologie. Je autorkou řady knih a překladů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.