Filip Láb: Pořídit snímek je dnes sice rychlejší, ale drobné úpravy na počítači zaberou tolik času jako dřív fotokomora
„Celý proces fotografování se v digitální éře zrychlil. Najednou není potřeba fyzicky přenášet nafocený film, není potřeba ho zpracovávat. Bezdrátové technologie umožňují poslat snímek přímo z místa do redakce. V tomto směru je to nesrovnatelně rychlejší,“ popisoval v roce 2015 změny v oblasti zpravodajské fotografie Filip Láb z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Zemřel 31. května 2021.
„Ale na straně druhé dochází k tomu, že se pořizují obrovská kvanta snímků. Je potřeba je vybírat z velkých objemů. A navíc každá fotografie musí být editována,“ upozorňoval na stinnou stránku zrychlení práce v oblasti zpravodajských fotografií Láb.
Čtěte také
„A najednou se začalo mluvit o mýtu akcelerace. Sice se říká, že samotný proces fotografování je rychlejší, ale všechny ty následné kroky, zabírají stejný čas jako v klasické éře. Třeba proto, že každý snímek je potřeba opatřit klíčovými slovy, aby se dal archivovat,“ připomněl.
„Všechny dílčí procesy tak zabírají ve výsledku tolik času, kolik dřív trávili fotografové ve fotokomoře. Dnes je to před obrazovkou počítačů. A vlastně to ve výsledku o moc rychlejší není.“
V čem byla unikátní fotografie utonulého syrského chlapce u tureckých břehů? Jaké úpravy fotografií jsou a nejsou etické?
Filip Láb
Doc. MgA. et Mgr. Filip Láb, PhD. vystudoval žurnalistiku a mediální studia na FSV UK a obor fotografie na FAMU. Věnoval se hlavně vlivu nových médií na fotografii. Spolupracoval s New York University v Praze. Byl spoluautorem monografií Fotografie po fotografii (2009) a Soumrak fotožurnalismu (2009). Sám také fotografoval, mimo jiné byl spoluautorem souboru snímků Východní blok, který dokumentoval život před pádem železné opony. Vytvářel českou verzi webových stránek European Journalism Observatory. Zemřel ve věku 45 let.
Související
-
Dobrá fotka je taková, co zanechá něco v hlavě, emocionální otisk, říká fotograf Karel Cudlín
Karel Cudlín sám sebe popisuje především jako dokumentárního fotografa „Fotím lidi a snažím se nemanipulovat s realitou. Zachycovat tu realitu jako takovou.“
-
Čím víc objektivů, tím víc fotograf, tvrdí žertem Michal Houdek
Fotograf Michal Houdek umí spojit hned několik zájmů: cestování, fotografování, natáčení dronem a jízdu na motorce. „Foťák beru do ruky akorát, když chci fotit.“
-
Alžběta Jungrová: Fotograf je neustále mezi lidmi, ale vlastně pořád sám. Měl by být neviditelný
Splachovací záchod, teplá voda, jídlo – toho všeho si začnete vážit, když předtím strávíte měsíc v oblasti, kde nic z toho není, říká fotografka Alžběta Jungrová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.