Host Studia Leonardo: onkolog prof. Jiří Vorlíček
Onkologie na Žlutém kopci
Jak se změnila léčba onkologicky nemocných pacientů v průběhu uplynulých skoro padesáti let? Proč stále ještě někdy podceňujeme účast a roli psychologa v průběhu léčby? Je za větším počtem onkologických pacientů prostý fakt prodlužujícího se věku - tedy že se stále častěji dožíváme své rakoviny? I takové otázky položíme v rozhovoru s prof. Jiřím Vorlíčkem, ředitelem Masarykova onkologického ústavu v Brně na Žlutém kopci.
Prof. MUDr. Jiří Vorlíček,CSc. vystudoval lékařskou fakultu v Brně, promoval v roce 1969 a poté nastoupil do dnešního Masarykova onkologického ústavu v Brně. V roce 1973 přešel na II. interní kliniku Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Habilitoval v roce 1993, profesorem byl jmenován v roce 1996.
V červnu 2008 se stal ředitelem Masarykova onkologického ústavu v Brně na Žlutém kopci. Je předsedou České onkologické společnosti ČLS JEP a členem dalších národních a mezinárodních odborných společností. Přednáší a je autorem mnoha odborných publikací, učebnic a článků nejen z oboru hematoonkologie.
Jako první u nás přišel v 90. letech s pojmem paliativní medicína a za stejnojmennou učebnici byl mnohokrát oceněn. Prezident Václav Klaus mu udělil státní vyznamenání - medaili Za zásluhy.
Rozhovor je z důvodu omezených časových možností hosta předtočen. Děkujeme za pochopení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.