Host dne: Tomáš Jelínek o česko-německých vztazích

20. listopad 2013
Dr., Tomáš Jelínek.jpg

Ptejte se hosta. Předem, či naživo.

V dnešním magazínu Leonardo se budeme věnovat především historii česko-německých vztahů, naším hostem bude ředitel Česko-německého Fondu budoucnosti Tomáš Jelínek. Jak se Německo po II. světové válce vyrovnávalo s obdobím nacismu a jak přistupovalo Československo k odškodnění českých obětí nacismu? Jaké cíle a poslání plní Fond budoucnosti? Nejen o tom v dnešním vysílání, kterým vás provede Robert Tamchyna.

Ve středu od 10.00 do 17.00 se ptejte prostřednictvím naší aplikace.


Nebo se ptejte hned. Pošlete svůj e mail na leonardo@rozhlas.cz s předmětem Host dne: Tomáš Jelínek.

Seriál týdne: Kosmické dalekohledy

Astronomické dalekohledy dávno nepozorují oblohu jen ze Země. Létají do vesmíru, kde jim nepřekáží atmosféra a je tam věčná noc. Právě jim bude patřit seriál tohoto týdne, který Petr Sobotka připravil se zahraničními vědci.

1. díl: Největší kosmický dalekohled Herschel představí Mika Juvela z Helsinské univerzity ve Finsku, který dalekohled hodně používá ve svém výzkumu.

2. díl: XMM-Newton sleduje galaxie, černé díry a neutronové hvězdy, jak prozradí německý astronom Norbert Schartel, člen jeho vědeckého programu z Evropské kosmické agentury.

3. díl: S dalekohledem Planck a Brucem Partridgem z Haverfordovy koleje v americké Pensylvánii se vypravíme do raného vesmíru.

4. díl: Dlouho očekávanou misi Gaia představí Anthony Brown z nizozemské observatoře v Leidenu, který se podílel na jejím vývoji.

5. díl: Dalekohled LOFT, který byl vybrán Evropskou kosmickou agenturou jako velmi nadějný kandidát, přiblíží Michiel van der Klis z Amsterdamské univerzity.

Další příspěvky:
Návrat lososů do česko-saského pomezí.
zVědavosti: Co znamenají slova humpen, kutrolf, römer?

autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy
  • Životní styl
  • Německo
  • česko-německé vztahy