„Hitlerův jasnovidec“ Erik Jan Hanussen skončil dost neslavně
„Slavný Hitlerův jasnovidec“ Erik Jan Hanussen se ve skutečnosti jmenoval Hermann Steinschneider a narodil se v červnu 1889. Už za 1. světové války podváděl s dopisy na frontu, které tajně rozlepoval, četl a poté adresátům „věštil“ jejich obsah.
V roce 1918 triumfoval ve vídeňském Konzerthausu před císařskou rodinou a 2 tisíci diváky se svými iluzionistickými kousky a přijal jméno Hanussen. Roku 1920 došlo k prvním kontaktům s Hitlerem a o sedm let později se začal jasnovidectvím živit.
Čtěte také
František Šeracký zkoumal v pražském Psychotechnickém ústavu jeho schopnosti a jasnovidectví vyloučil, i proto byl v roce 1930 v Litoměřicích souzen kvůli podvodům, nakonec ho ale soud z žaloby, které na něj podalo 34 lidí, osvobodil.
Roku 1933 vyvěštil požár Reichstagu, příslušníci SA ho pak odvezli do kasáren polní policie v Berlíně, kde byl v březnu 1933 viděn živý naposled.
Jeho životní příběh přiblíží David Hertl v pořadu z roku 2012, na webu jen do 14. května 2025.
Související
-
Karel Hvížďala: Hitler, Putin a církve
Podle průzkumu agentury Russian Feld, 55 procent respondentů by „speciální operaci na Ukrajině“ nezastavilo, pro ukončení války na Ukrajině se vyslovilo 29 procent lidí.
-
Kdyby měl Hitler jadernou bombu, tak by ji spustil. U Putina se to vyloučit nedá, míní Kocáb
„Rusové si drze osvojili právo na vzdušný prostor nad Ukrajinou. Kolik ještě musí zavraždit civilistů, než přehodnotíme článek 5,“ ptá se Michael Kocáb. (Repríza.)
-
Kdyby nás v roce 1938 Hitler napadl, bránili bychom se stejně jako Ukrajinci, míní historik Kudrna
„Jak se ukazuje – dějiny se stále opakují a zřejmě se z nich nikdy nepoučíme. Modus operandi každého diktátora je v podstatě stejný,“ říká historik Ladislav Kudrna.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.