Hejtman Kuba: Vpíchnutí jehly je na celé vakcinaci to nejjednodušší. Potřebujeme srozumitelný systém
Od 15. ledna bude spuštěn rezervační systém pro zájemce o vakcinaci starší 80 let a od 1. února se budou moci hlásit všichni obyvatelé Česka. „V březnu až červnu už bude dostatek vakcín, ale je nutné mít připraven funkční systém, který dokáže velké množství lidí relativně rychle prohnat očkováním. Vpíchnutí jehly je na celém procesu to nejjednodušší,“ připomíná hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) s tím, že jeho kraj bude mít vlastní strategii očkování.
Epidemiolog a poradce premiéra Roman Prymula souhlasí, že aplikovat nižší desítky tisíc vakcín není problém během několika dnů. „Rozhodující je nastavení celého sytému, protože když musíte za měsíc vyočkovat dva miliony dávek, je to něco úplně jiného.“
„Koncepce velkých center, minimálně v některých regionech, je naprosto správná, protože je výrazně efektivnější a umožňuje proočkovat velké počty osob za den, v každém až 1500, což jsou čísla, která budou potřeba,“ dodává epidemiolog.
Podle Kuby, který je také předsedou Asociace hejtmanů České republiky, je třeba se ptát, zda a jak budeme připraveni od února vakcinovat denně tisícovky lidí v očkovacích centrech. „Problém je, abychom komunikovali srozumitelně, lidé nám rozuměli a systém byl správně nastaven.“
Čtěte také
„Potřebujeme vědět kdo, kde a kdy vakcínu dostane. Při očkování na mnoha místech musíme mít přehled, kde je 12 milionů vakcín a kde je 12 milionů obyvatel,“ vysvětluje Prymula. „Věřím, že vláda na úterní konferenci rezervační systém představí, abychom si mohli udělat obrázek.“
Kuba plánuje například v kraji zřídit call centrum, kde bude možné se zájemci o očkování komunikovat. „Také vytvoříme kampaň, kde lidem rozešleme do schránek konkrétní postup, co dělat.“
Prymula: Komunikace s kraji není optimální
Epidemiolog uznává, že komunikace vlády není optimální. „Zvláště na úrovni krajů by měla být. Protože kraje ponesou dominantní míru zodpovědnosti na tom, jak vše bude probíhat na jejich území a mají právo k tomu cosi říci. To asi optimálně neproběhlo a informovanost je malá.“
Čtěte také
„Nám by nic neudělalo, kdyby nám někdo řekl, pojďte se potkat 5. ledna, představíme vám návrh a vy nám k němu řeknete své zkušenosti, které zapracujeme a společně představíme. Místo toho premiér řekne, že má vláda vše připraveno a ministr to jen zítra ukáže novinářům. Nakonec se lidé budou zlobit na naše zdravotníky,“ vadí hejtmanovi.
Lékař potvrzuje, že na spor krajů s vládou není čas. „Operace je natolik náročná, že vyžaduje sladění aktivit všech stran. Byť systémy mohou být na úrovni krajů mírně odlišné, tak se musí propojit do jedné databáze. To vyžaduje konzultace a proto nevidím jako šťastné, že tyto aktivity teď probíhají do určité míry paralelně,“ hodnotí současný stav Roman Prymula.
Martin Kuba (ODS), hejtman Jihočeského kraje, předseda Asociace hejtmanů České republiky
Roman Prymula, epidemiolog, poradce premiéra, bývalý ministr zdravotnictví
„Mně nejde o to se přetahovat s vládou, ale o to připravit společně takový systém, kterému by všichni rozuměli, chápali, co se bude dít a podle něj se řídili, takže by odpadly všechny zmatky,“ shrnuje hejtman Martin Kuba (ODS).
Poslechněte si Pro a proti s argumenty obou stran. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Europoslankyně Gregorová: Vláda až teď zjistila, že k očkování budou potřeba také jehly a stříkačky
Vakcína proti covidu-19 se už rozváží do členských zemí Evropské unie a očkování v Česku má začít v neděli 27. prosince.
-
Jako cesta na Měsíc, srovnává laureát Nobelovy ceny Nurse vývoj vakcíny. Přesto ve vědě zůstane díra
„V roce 2020 mi z hlediska vědy a medicíny přišlo pozoruhodné, kolik vědců a výzkumných skupin změnilo své badatelské zaměření, aby přispělo k řešení nastalé situace.“
-
Stát šetří na nákupu vakcín, nezvládnuté očkování nás bude stát stamiliardy, varuje ekonom Matějka
„Každý měsíc, o který se očkování protáhne, znamená stovky životů navíc a desítky miliard korun. Je to zásadní věc, tak tomu věnujme více pozornosti,“ vyzývá Filip Matějka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.