Havel viděl Kouř a říkal mi, ať točím pozitivnější filmy, vzpomíná režisér Vorel

17. červenec 2019

Režisér a scenárista Tomáš Vorel je podepsaný pod filmy Kouř, Cesta z města nebo Gympl. V souvislosti s prvním zmíněným vzpomíná na návštěvu prezidenta Václava Havla.

„Film Kouř je hodně politický. Točili jsme ho v roce 1990, ve zlomu, a šel tedy do kin po revoluci. Václav Havel si ho pustil v hradním kině, kde si předtím pouštěl a zakazoval filmy Husák, vzpomíná Vorel.

Když Kouř skončil, byl jsem u toho. Prezident mi řekl: ‚Pane režisére, je to příliš depresivní a končí to negativně. Hlavní hrdina Mirek má na konci pouta, co to znamená?‘

Za malý vztah mladých k vlastenectví mohou rodiče a škola, říká Václav Marhoul

Filmový režisér Václav Marhoul

„Když jsem přišel na FAMU, začal jsem opravdu dělat filmy. Za pět let jsem vyprodukoval 54 filmů. Mě to strašně bavilo a vůbec jsem nechodil na přednášky. Byl jsem hodně problematický student,“ říká o sobě host Osobnosti Plus, scenárista, režisér, herec a manažer Václav Marhoul.

Řekl jsem, že je to můj pohled na dějiny a politiku. Mladí, energičtí a nejvíce nespokojení vždy spustí revoluci, střední generace toho využije a zůstává stále u moci. Pouta mladého hrdiny jsou proto symbolem právě toho. Havel mi přesto poradil, abych příště natočil něco pozitivnějšího.“

Nic se nemění

Tomáš Vorel už deset let nechodí k volbám. Neznamená to ale podle něj, že se o ni nezajímá. 

„Revoluce a evoluce stále probíhá. Mám pocit, že se ale nic nemění. Když se člověk nezmění uvnitř a neudělá revoluci v sobě, svět bude stále stejný. Vidíme to od doby Havla, který byl zvolen davem, po něm už ale byla jedna vláda za druhou stejná… Vláda Klause, Topolánka, Špidly nebo Babiše, je to neustále to samé. Něco slíbí a lidé na to skočí.“

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Tomáš Vorel bude hovořit ještě o svých kamarádech, které poznal na venkově, a o inspiraci, kterou mu dávají pro psaní nových scénářů.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související