Hans von Aachen v Praze

22. září 2010

Chcete mít jistotu, že vám nikdo neukradne při převozu vzácné dílo? Jednu metodu bychom znali. Dejte ho prostě do igelitové tašky a běžte.

Právě tak se k PhDr. Elišce Fučíkové dostal dosud neznámý obraz rudolfínského malíře Hanse von Aachen. Po restaurování byl veřejnosti představen poprvé 27. srpna 2010 v rámci výstavy Hans von Aachen. Malíř na evropských dvorech, která probíhá v Císařské konírně Pražského hradu do 3. října.

Dosud neznámý Ferdinand
Nový obraz nabízí Aachenův pohled na budoucího císaře Ferdinanda II., který se do českých dějin zapsal nemilosrdnou popravou 27 českých pánů v roce 1621. Na obraze je ovšem jako mladičký arcivévoda štýrský na počátku 17. století. I přesto, že jsme dosud o existenci obrazu neměli tušení, můžeme poměrně přesně složit příběh jeho vzniku. Záhadou ovšem zůstávají jeho další osudy. Více už napoví rozhovor s kurátorkou probíhající výstavy v Císařské konírně PhDr. Eliškou Fučíkovou:

Arcivévoda Ferdinand Štýrský

Život malíře v roli důvěrníka císaře
Hans von Aachen (1552-1615) se svým jménem hlásí k místu, odkud pocházela jeho rodina, přestože se narodil a vyškolil u vlámského malíře v Kolíně nad Rýnem. Svůj osobitý styl dovedl k virtuozitě v Itálii pod vlivem nizozemských a benátských malířů. Sám Rudolf II. se ho do svých služeb snažil získat několik let. Hans von Aachen sice dodával do císařských sbírek svá díla už od první návštěvy na Pražském hradě v roce 1588, ale do dvorských služeb vstoupil až o čtyři roky později. Rudolfa II. okouzlil nejen svou prací, ale také povahou. Dnes tak o něm hovoříme jako o císařově důvěrníkovi, který se významně zasloužil o rozšíření legendárních rudolfinských sbírek. Často sice cestoval, aby našel ta nejzajímavější díla a plnil další Rudolfova přání, jako malování potencionálních manželek pro císaře, ale také vlastnil na hradě dům, kde se svou ženou Reginou provozoval obchod s vínem. Dnes ho najdete před vstupem do Zlaté uličky s číslem popisným 10.

Hans von Aachen na Leonardu
Výstavě prací Hanse von Aachen jsme se ve vysílání Leonarda věnovali hned několikrát. Kromě příspěvků v dopoledním Monitoru a v historickém magazínu Zrcadlo, jste se společně s PhDr. Eliškou Fučíkovou mohli projít výstavou Hans von Aachen. Malíř na evropských dvorech ve Víkendové univerzitě s premiérou 4. září. Nejzajímavější příběhy pak můžete slyšet ve Třetí dimenzi s premiérou 28. září od 10 hodin.
Informace o výstavě pak najdete také na internetových stránkách www.kulturanahradě.cz.

Z expozice v Císařské konírně
autor: Adriana Krobová
Spustit audio

Více z pořadu